Analysis of the circulation structure of Grand Bazaar through space syntax and semantic segmentation
  1. Tez No: 826165
  2. Yazar: NOUR ALSAYED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Alışveriş, insanların ihtiyaçlarının bir kısmının yerine getirilmesi karşılığında birbirleriyle bağ kurdukları sosyal bir faaliyettir. Bireysel olarak yaşamaktan gruplar halinde yaşamaya geçtikçe insanın yaşam tarzlarına dönüşen dönüşler, karşılanması gereken birçok yeni talep ortaya çıkmıştır.. Alışveriş eylemi, daha yapılandırılmış ve organize alanların ve altyapıların gelişmesine yol açan ihtiyaç ve arzuların değiştirilmesi ve genişletilmesi ile ilerlemiştir.. Bu çalışma kapsamında, her şeyden önce, İstanbul'daki Kapalı Çarşı, bu pazarın mekanla entegrasyon sürecinde gelişimi ve çarşı tasarımındaki aktif kriterler incelenmiştir. Daha sonra, çarşı mekansal organizasyonunun sayısal verilerle açıklanabileceği ve sınıflandırılabileceği mekansal analiz uygulandı, bu analiz uzay sözdizimi ve semantik segmentasyon kullanılarak yapıldı, Çalışmanın amacı, Kapalıçarşı'nın geçmişinden bu yana devam eden dolaşım organizasyonunu yaya analizi ile incelemek, ve daha iyi anlaşılması için analiz sonuçlarını karşılaştırmak.
Özet (Çeviri)
Shopping is a social activity in which people build bonds with each other in exchange for the fulfilment of some of their needs. The turns that occurred to the human's lifestyles as they moved from living individually to living in groups have arisen many new demands that needed to be met. The act of shopping has been propelled by changing and expanding necessities and desires, resulting in the development of more structured and organized spaces and infrastructures. Within the scope of this study, first of all, the Grand Bazaar in Istanbul, the development of this bazaar in the process of integration with the space and the active criteria in the design of the bazaar were examined. Then, the spatial analysis were applied, in which the spatial organization of the bazaar can be explained and classified with numerical data, those analysis were done using space syntax and semantic segmentation, The aim of the study is to examine the circulation organization that have been going on since the past of the Grand Bazaar through the pedestrian analysis, and then comparing the analysis results in order to have a better understanding of it.