Developing adaptive project construction control using building information modeling
  1. Tez No: 826175
  2. Yazar: MAAROOF AQEEL MAAROOF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışma, inşaat proje yönetimi için Bina Bilgi Modellemesinin (BIM) kullanımına odaklandı. Bina özellikleri, konum, zemin ve inşaat süreçleri gibi çeşitli faktörlerin proje maliyeti üzerindeki etkisini değerlendirdi. Çalışma, bu bağımsız faktörler içerisinde yer alan alt faktörleri bir vaka çalışması uygulamasıyla incelemiştir. Çalışma, önceki projelerden ve MATLAB yazılımından elde edilen verileri kullanarak, projeyi başlangıç ​​aşamasından son uygulamaya kadar kontrol etmek için etkili bir model geliştirmeyi amaçladı. Özetle, çalışma inşaat proje maliyetlerini kontrol etmek için BIM'in kullanımını araştırdı ve etkili proje yönetimi için bir model geliştirdi. Çalışma, uyarlanabilir proje yönetimi yoluyla Irak'ın inşaat sektöründeki inşaat yönetimi ekibinin performansını artırmayı amaçladı. Proje başarısını doğrudan etkileyen planlanan ve gerçekleşen değerler arasındaki korelasyona odaklandı. Bu iki faktör, proje çıktıları üzerindeki etkilerini belirlemek için proje yaşam döngüsü boyunca değerlendirildi. Çalışma, gerçek proje kontrol değerlerinin kullanılmasının, inşaat yönetimi ekibinin maliyet belirleme ve sorunları zamanında planlama becerisini geliştirdiğini buldu. Özet olarak, çalışma, inşaat sektöründe uyarlanabilir proje yönetiminin önemini vurguladı ve proje sonuçlarını iyileştirmek için gerçek proje kontrol değerleri kullanmanın faydalarını gösterdi.
Özet (Çeviri)
The study focused on the use of Building Information Modelling (BIM) for construction project management. It evaluated the impact of various factors such as building specifications, location, soil, and construction processes on the project cost. The study examined sub-factors within these independent factors through a case study application. Using data from previous projects and MATLAB software, the study aimed to develop an effective model for controlling the project from the initial phase to final implementation. In summary, the study explored the use of BIM to control construction project costs and developed a model for effective project management. The study aimed to enhance the performance of the construction management team in Iraq's construction sector through adaptive project management. It focused on the correlation between planned and actual values, which directly impacts project success. These two factors were evaluated throughout the project lifecycle to determine their impact on project outcomes. The study found that utilizing actual project control values improved the construction management team's ability to identify cost and schedule issues in a timely manner. In summary, the study highlighted the importance of adaptive project management in the construction industry and demonstrated the benefits of using actual project control values to improve project outcomes.