Investigating crowd delivery businesses for sustainability
Kitle dağitimi işletmelerinin sürdürülebilirliklerinin araştirilmasi
- Tez No: 826174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU GÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
İşletmelerin faaliyetlerini yürütme ve müşterilerinin alışveriş yapma biçimleri teknoloji tarafından hem hızla hem de sürekli olarak dönüşüyor. Satış teknikleri geliştikçe, geleneksel son kilometre teslimat yönteminin yerini yenilikçi yaklaşımlar alıyor. İşletmeler, rekabetçi kalabilmek için bu değişimlere ayak uydurmak ve aynı zamanda sürdürülebilir olmak zorunda olduğunun bilincindedir. Bu gereksinimlere yanıt olarak, bu tezin odak noktası olan“kitle dağıtımı”fikri ortaya çıkmıştır. Bu tez, yeni bir akademik ve iş alanı olduğu için nitel bir metodoloji kullanarak kitle teslimat işletmelerinin sürdürülebilirliğini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çoklu aktörler arasındaki etkileşimlere vurgu yapan ve çoklu yöntem yaklaşımı kullanılırken teorik çerçeve olarak“paydaş teorisi”seçilmiştir. Kitle dağıtımı hakkında neyin araştırıldığını ve neyin araştırılmadığını anlamak, sürdürülebilirlik faydalarını ve risklerini belirlemek için sistematik bir literatür taraması yapılmıştır. İşletmeler ve paydaşları için ayrı ayrı, sürdürülebilirlik özellikleri üç sürdürülebilirlik sütunu altında kategorize edilmiş ve araştırma boşlukları belirlenmiştir. Her iki bulgu kullanılarak yarı yapılandırılmış mülakat soruları geliştirilmiştir. Hem tedarikçi hem de işletme tarafından 13 katılımcı, amaçlı ve kartopu örnekleme yöntemleri kullanılarak seçilmiştir. Kitle dağıtım işletmelerinin sürdürülebilirliğin üç ayağı açısından nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için, doğrulanmış, dönüştürülmüş ve yeni fayda ve riskleri belirlemek için literatür ve mülakat içerik analizi karşılaştırılmıştır. Son olarak, kitle dağıtım işletmelerinin sürdürülebilirliğini artırmak için literatüre eklenecek ve yöneticilere bakış açısı kazandıracak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The way businesses run their operations and how their customers shop are both being transformed rapidly and constantly by technology. The traditional last-mile delivery method is being replaced by innovative approaches as sales techniques evolve. Businesses are conscious that, to remain competitive they must keep up with these changes and be sustainable at the same time. In response to these requirements, the idea of“crowd delivery,”the focus of this thesis, has emerged. This thesis aims to advance crowd delivery businesses' sustainability by employing a qualitative methodology as it is a novel academic and business field. The“Stakeholder Theory”is chosen as the theoretical framework while employing a multi-method approach with an emphasis on the interactions between multiple actors. To comprehend what has been investigated about crowd delivery and what has not, as well as to identify its sustainability benefits and risks, a systematic literature review is conducted. For companies and stakeholders separately, sustainability features are categorized under the three pillars of sustainability and research gaps are identified. Using both findings, the semi-structured interview questionnaire is developed. 13 participants from both the supplier and the company sides are chosen using purposeful and snowball sampling methods. In order to better understand how crowd delivery businesses are operating in regard to the three pillars of sustainability, literature and interviews content analysis are compared to identify validated, transformed, and new benefits and risks. Finally, propositions are offered to increase crowd delivery businesses' sustainability to add to the literature and give managers perspectives.