7. sınıf öğrencilerinin dörtgenler konusundaki öğrenmelerinin SOLO Taksonomisi ile incelenmesi
Investigation of 7th grade students' learning on quadrilaterals with SOLO Taxonomy
  1. Tez No: 826189
  2. Yazar: MELEK KIRICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin dörtgenler konusundaki öğrenmelerini SOLO Taksonomisi ile incelemektir. Nitel araştırma yöntemlerinden özel durum çalışması olarak gerçekleştirilen bu araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında bir ortaokulda öğrenim görmekte olan 4'ü kız 4'ü erkek olmak üzere 8 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Her birinde beş sorunun bulunduğu kavramsal bilgi testi ve işlemsel bilgi testi veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin toplanması sürecinde öğrenciler ile klinik mülakatlar yürütülmüş ve kayıt altına alınmıştır. Elde edilen veriler araştırmacı tarafından oluşturulan SOLO rubriklerine göre değerlendirilmiştir. Bu aşamada SOLO Taksonomisi ile ilgili bilgi sahibi olan ikinci bir araştırmacı çalışmaya dâhil olmuştur. Her iki araştırmacı birbirinden bağımsız olarak öğrenci cevaplarını ilgili SOLO düzeylerine atamışlardır. Yapılan analizler sonucunda öğrenci cevaplarının büyük çoğunluğunun tek yönlü yapı ve çok yönlü yapı düzeyinde olduğu, ilişkisel yapı düzeyinde cevapların ise oldukça az olduğu görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin kavramsal bilgi testindeki SOLO düzeylerinin işlemsel bilgi testine kıyasla daha alt düzeylerde yer aldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine secondary school 7th grade students' learning about quadrilaterals with SOLO Taxonomy. This study is a qualitative research which was carried with a total of 8 students, 4 girls and 4 boys, from a secondary school 2021-2022 academic year. Two tests which one is a conceptual knowledge test and the other is operational knowledge test. Both tests have five questions which were used as data collection tools. During the data collection process, clinical interviews were conducted with the students and recorded. The collected data were evaluated according to the SOLO rubrics created by the researcher. At this stage, a second researcher who had knowledge about SOLO Taxonomy was included in the study. Both researchers independently assigned student answers to the relevant SOLO levels. Main results of the analyzes show that the majority of student answers were either at the level of one-way structure or multi-dimensional structure, while the answers at the level of relational structure were quite few. In addition, it was concluded that the SOLO levels of the students in the conceptual knowledge test were at lower levels compared to the operational knowledge test.