Kambiyo senetlerinin kripto varlıklarla blockchaın altyapısında tedavüle çıkması
Putting the bills of exchange into circulation on blockchain infrastructure with crypto assets
- Tez No: 826191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CAN ATAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Çalışmamızın konusu, 2008 yılında bitcoin ile hayatımıza giren ve zamanla çok farklı çeşitleri ile karşılaştığımız kripto varlıkları, kambiyo senedi ile düzenlerken kullanıp kullanamayacağımıza ilişkindir. Kripto varlıklar, blokzincir teknolojisi sayesinde varlık kazanmaktadır. Hukukumuzda yer alan kavramlar arasında para, eşya, emtia ve menkul kıymet ile kripto varlıklar arasında ciddi benzerlikler olduğu gibi ciddi farklılıklar da bulunmaktadır. Ayrıca kambiyo senetlerinde kripto varlıkların bedel unsuru yönünden nasıl değerlendirileceği doktrinde tartışmalıdır. Bu nedenle bu çalışmada bitcoin ile adını sıkça duyduğumuz blokzinciri teknolojisinin kripto varlıklarla birlikte kullanımı ile kambiyo senetlerinin kripto varlıklar ile nasıl düzenlenebileceğine dair araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar yapılırken hem Türkiye'deki hem de uluslararası hukuktaki düzenlemelere değinilmiştir. Hukuken oldukça tartışmalı olan kripto varlıklara ilişkin, hukuki niteliğinin ne olduğu sorusundan hangi hukuk kurallarının uygulanacağı sorusuna kadar pek çok soruya cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is whether we can use crypto assets, which entered our lives with bitcoin in 2008 and encountered many different varieties over time when issuing bills of exchange. Crypto assets are gaining existence thanks to blockchain technology. Among the concepts in our law, there are profound similarities as well as severe differences between money, goods, commodities and securities, and crypto assets. In addition, how to evaluate crypto assets regarding the element of consideration in bills of exchange is controversial in the doctrine. For this reason, in this study, research has been conducted on how bills of exchange can be regulated with crypto-assets through the use of blockchain technology, which we frequently hear about with bitcoin together with crypto-assets. While conducting this research, the regulations in both Turkey and international law were addressed. Many questions have been sought to be answered regarding crypto assets, which are highly controversial in law, from the question of their legal nature to the question of which legal rules will be applied.