Investigating the effects of virtual standardized patients on fourth-year medical students' medical interviewing skills and the factors influencing their acceptance of VSPs as a learning tool
Sanal standart hastaların dördüncü yıl tıp öğrencilerinin tıbbi mülakat becerileri üzerindeki etkilerinin ve öğrencilerin SSH'ları bir öğrenme aracı olarak kabul etmelerini etkileyen faktörlerin incelenmesi
  1. Tez No: 826192
  2. Yazar: ESRA CEVİZCİ KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE TUĞBA TOKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Yanlış tıbbi teşhisleri ve yanlış tedaviyi önlemek için doktor ve hasta arasındaki etkili iletişim çok önemlidir. Tıp öğrencilerinin eğitimi, etkili görüşme becerilerine odaklanmalıdır. Okullarda görüşme tekniklerini öğretmek için standartlaştırılmış hastalar yaygın olarak kullanılsa da standartlaştırılmış hastalar tarafından tasvir edilebilecek senaryoların sayısı, insan aktörlerin varlığı ile sınırlıdır. Sonuç olarak, sanal standartlaştırılmış hastaların (SSH) kullanılması, tıp öğrencilerine daha etkileşimli ve heyecan verici öğrenme fırsatlarının yanı sıra görüşme becerilerini uygulayabilecekleri daha geniş bir senaryo yelpazesi sunabilir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, SSH'lerin tıp öğrencilerinin görüşme becerileri üzerindeki etkinliğini, SSL'lerin doğal dil anlayışı (DDA) performansını ve tıp eğitiminde öğrenme araçları olarak SSH'lerin kullanımının kabul edilebilirliğini incelemektir. Çalışmada Güney Kaliforniya Üniversitesi Standart Hasta Platformu kullanılmıştır. Araştırmada katılımcıları seçmek için elverişlilik örneği yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya hem tıp hem de iletişim alanında yetkin olan otuz Hacettepe Tıp Fakültesi dördüncü sınıf öğrencisi katılmış ve katılımcılar rastgele sözlü veya yazılı gruplara ayrılmıştır. Mevcut çalışmada tekrarlı ölçümler deseni kullanılmıştır. Her katılımcıya hem yazılı hem de sözlü tıbbi görüşmelere katılma şansı vermek için x gruplar çalışma ilk vakayı tamamladıktan sonra grup değiştirmişlerdir. Veriler üç farklı kaynaktan toplanmıştır: SSH'den toplanan puanlar, tıbbi görüşme metinleri ve Teknoloji Kabul Modeli Anketi. Katılımcılar iki SSH vakasını iki kez denemenin sonunda tamamlamışlardır: Otitis Externa ve GERD. Vakayı tamamladıktan sonra TAM anketi doldurulmuştur. SSH'den elde edilen puanlar, her vaka için çift MANOVA yapılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, girdi yöntemi ve deneme sayısını birleştirmenin bağımlı değişkenler üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını göstermektedir. Ek olarak, denekler arasında girdi yönteminde istatistiksel olarak anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Ancak, diğer bağımsız değişken deneme sayısı bazı bağımlı değişkenlerde (soru türleri ve öğrenme performansı) anlamlı farklılıklar göstermiştir. Her vakada, iki grup da ilk denemelerinden ikinci denemelerine gelişme göstermiştir, bu da SSH'den pratik yaparak öğreneceklerini ortaya çıkarmıştır. Tıbbi görüşme transkriptleri niteliksel olarak dört tema altında analiz edilmiştir: NLU Doğru, NLU Hatalı, Hile ve Uygunsuz. DDA doğruluğu birinci durumda %76,9'dan %85,6'ya ve ikinci durumda %83,8'den %89,7'ye yükseldi. En yüksek DDA performansı ikinci vakada konuşulan grup tarafından elde edilmiştir (%86,7 ila %90,3). Son olarak, çalışma memnuniyet, SSH'yi kullanma ve kullanmaya devam etme niyetini belirlemede kritik faktörler olarak bulunmuştur. Bu sonuçlar, SSH'lerin tıp eğitiminde etkili bir araç olabileceğini ve çalışmaların SSH'lerin benimsenmesini artırmak için hem algılanan faydaya hem de memnuniyete odaklanması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Efficient doctor-patient communication is critical to prevent medical misdiagnosis and incorrect treatment. Medical student training must include an emphasis on effective interviewing skills. Although standardized patients are widely used in schools to teach interviewing techniques, the number of scenarios that can be portrayed by standardized patients is constrained by the availability of human actors. Therefore, using virtual standardized patients can provide medical students with more interactive and engaging learning opportunities, as well as a larger variety of scenarios in which to practice interviewing skills. The purpose of this study is to examine the effectiveness of using VSPs on medical students' interviewing skills, the NLU performance of VSPs, and the acceptance of using VSPs as learning tools in medical education. Convenience sampling was employed to select the participants and fourth year Hacettepe Medical Faculty students who were proficient in both medicine and communication participated in the study. For the VSP tool, The University of Southern California (USC) Standard Patient Platform was used. A total of 30 participants were randomly assigned to either spoken or typed groups. All participants in both groups completed two VSP cases: Otitis Externa and GERD. In order to give each participant, the chance to participate in both typed and spoken medical interviews, a counterbalancing method was also used, and the groups alternated positions over the course of the study. The data was collected from three diverse sources: VSP scores, medical interview transcripts, and the TAM questionnaire. The VSP Scores were analyzed by conducting a double MANOVA for each case. The results showed that combining input methods and attempts has no effect on the dependent variables. Additionally, there was no statistically significant variation in“input method”among the participants. However, the other independent variable“attempt”had significant differences in some dependent variables (type of questions and learning performance). Medical interview transcripts were analyzed qualitatively under four themes: NLU Correct, NLU Error, cheating, and Improper. The results showed that NLU accuracy increased from 76.9% to 85.6% in the first case and from 83.8% to 89.7% in the second case. Moreover, the highest NLU accuracy was achieved in the second case by the spoken group (86.7% to 90.3%). Lastly, the study discovered that perceived usefulness and satisfaction are both important factors to consider when determining whether or not to use a VSP. While perceived usefulness is a key predictor of intention to use, satisfaction is the most significant factor affecting whether someone wants to use the VSP in the future.