Eskiçağda propaganda aracı olarak kitabeler
Inscription as a propaganda tool in Antiqity
- Tez No: 826193
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Propaganda, sadece günümüz modern toplumlarının karşı karşıya kaldıkları bir algı operasyonu değildir. Tarihin erken dönemlerinden itibaren yönetenler hem yönetilenleri hem de rakiplerini etkilemek ve baskı altında tutabilmek için propaganda yöntemlerine başvurmuşlardır. Yazılı metinler başta olmak üzere anıtsal yapılar, heykeller ve kabartmalar birer propaganda aracı olarak kullanılmışlardır. Biz bu çalışmamızda Eski Doğu ve Eski Batı toplumlarında propaganda aracı olarak kitabeler konusunu ele aldık. Böylece son derece geniş kapsamlı olan propaganda araçlarını sadece kitabeleri ele almak suretiyle sınırlandırdık. Aksi takdirde hem görsel hem de yazılı bütün metinlerden yer alan propaganda içerikli icraatları ele almış olsaydık, binlerce sayfalık bir çalışma yapmamız gerekecekti. Eski Doğu'nun önemli medeniyet merkezleri arasında yer alan Mezopotamya ve Mısır kralları, yazdırmış oldukları kitabelerde kendilerinden övgüyle söz etmişler, icraatlarını abartarak dile getirmişler ve zaman zaman olmayan şeyleri de olmuş gibi anlatma yoluna gitmişlerdir. Pers kralları da benzer yöntemlere başvurmuşlardır. Eski Doğu krallarının en iyi yaptıkları şeylerden biri de başarılarını dinsel motiflerle güçlendirmek olmuştur. Gerçekten, onlar söz konusu kitabelerinde kazandıkları bütün başarıların tanrılar sayesinde olduğunu vurgulama gereğini duymuşlardır. Eski Batı dünyasında ise yapılan propagandalar daha dünyevi görülür. Örneğin Roma İmparatoru Augustus, icraatlarını anlatırken, tanrılardan pek söz etmez. Bu da Eski Doğu ile Eski Batı dünyaları arasında anlayış farkını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Propaganda is not just a perception operation that today's modern societies face. Since the early periods of history, the rulers have resorted to propaganda methods in order to influence and keep under pressure both the ruled and their rivals. Monumental structures, sculptures and reliefs, especialy written texts, were used as propaganda tools. In this study, we discussed the issve of inscriptions as a propaganda tool in the Ancient East and Ancient West societies. Thus, we limited the widuranging propaganda tools by only dealing with inscriptions. Otherwise, if we had dealt with the propaganda content in all texts, both visual and written, we would have to work on thousands of pages.Mesopotamian and Egyptian Kings, which are among the important civilization centers of the Anicent East, spoke highly of themselves in the inscriptions they had written, expressed their actions exaggeratedly and sometimes even tried to describe things that did not happen as if they had happened. Persian Kings also resorted to similar methods. One of the things the Anicent Eastern King did best was to strengthen their success with religious motives. Indeed, they felt the need to emphasize in their inscriptions that all their achievements were thanks to the gods.In the Ancient Western world, propaganda is seen as more mundane. For example, the Roaman emperor Augustus does not talk muck about the gods while describing his actions. This shows the difference in understanding between the Ancient East and the Ancient West worldes.