Fen eğitiminde karşılıklı sorgulama ve birlikte soralım birlikte öğrenelim işbirlikli öğrenme tekniklerinin öğrencinin akademik başarı, motivasyon ve tutum üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of mutual inquiry and ask together learn together cooperative learning techniques on student's academic achievement, motivation and attitude in science education
- Tez No: 826194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı; ortaokul 7. sınıf düzeyi“Saf Maddeler ve Karışımlar”ünitesinde yer alan konulara ilişkin işbirlikli öğrenme yöntemi içerisinde yer alan Karşılıklı Sorgulama (KS) ve Birlikte Soralım Birlikte Öğrenelim (BSBÖ) tekniklerinin öğrencilerin fen bilimleri akademik başarısına, fen bilimleri motivasyonuna ve fen bilimleri tutumuna etkisini araştırmaktır. Çalışmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmı, deneysel yapıda“ön test-son test kontrol gruplu”desene göre tasarlanmıştır. Bu doğrultuda iki deney ve bir kontrol grubu oluşturulmuştur. Birinci ve ikinci deney grubunda işbirlikli öğrenme teknikleri kontrol grubunda ise geleneksel öğrenme yöntemi kullanılmıştır. Gruplarda deneysel işlemler başlamadan önce ve deneysel işlem sonunda“fen bilimleri dersi akademik başarı testi”,“fen bilimleri dersi motivasyon ölçeği”ve“fen bilimleri dersi tutum ölçeği”ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Araştırmanın nitel kısmını gruplara uygulanan fen bilimleri akademik başarı testinde yer alan 6 adet açık uçlu soru oluşturmaktadır. Çalışma 2021-2022 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Sultangazi ilçesine bağlı bir devlet ortaokulunda eğitim gören 93 öğrenciyle yürütülmüştür. Rastgele atama yoluyla KS işbirlikli öğrenme tekniğinin çalışıldığı deney-1 grubu (N=30), BSBÖ işbirlikli öğrenme tekniğinin çalışıldığı deney-2 grubu (N=32) ve geleneksel öğrenme yöntemin çalışıldığı kontrol grubu (N=31) belirlenmiştir. Çalışma, testlerin uygulaması dahil olmak üzere toplam 7 hafta 28 ders saati sürmüştür. Nicel verilerin çözümlenmesi için SPSS 21 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizleri sonucunda fen bilimleri akademik başarı ön testinde gruplar arası anlamlı farklılık olmadığı, son test puanları analizi sonucunda gruplar arasında anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Ön test-son test puanları analizi sonucunda gruplarda son test lehine anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. İşbirlikli öğrenme teknikleri BSBÖ, KS ve geleneksel öğrenme yönteminin öğrencilerin fen bilimleri akademik başarısına olumlu yönde benzer etki gösterdiği söylenebilir. Fen bilimleri motivasyon testinden elde edilen verilerin analizi sonucunda grupların ön testleri arasında anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Yapılan çoklu karşılaştırma analizi sonucu bu farklılığın BSBÖ ve kontrol grubu arasında olduğu tespit edilmiştir. Bu farklılığın sonuçları etkilememesi için son test analizinde ön testler kovaryans alınmıştır. Grupların son test puanları analizi sonucunda gruplar arasında anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Ön test-son test puanları analizi sonucunda BSBÖ tekniğinin uygulandığı grupta anlamlı farklılık olduğu, KS tekniği ve kontrol grubunda ise anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. KS işbirlikli öğrenme tekniği ve geleneksel öğrenme yönteminin öğrencilerin fen bilimleri motivasyonuna olumlu yönde benzer etki gösterdiği fakat BSBÖ işbirlikli öğrenme tekniğinin öğrencilerin fen bilimleri motivasyonuna olumsuz etki gösterdiği söylenebilir. Fen bilimleri tutum testinden elde edilen verilerin analizi sonucunda grupların ön testleri arasında anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Yapılan karşılaştırma analizi sonucu bu farklılığın KS ve kontrol grubu arasında olduğu tespit edilmiştir. Bu farklılığın sonuçları etkilememesi için son test analizinde ön testler kovaryans alınmıştır. Grupların son test puanları analizi sonucunda gruplar arasında anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Ön test-son test puan analizi sonucunda gruplarda anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. İşbirlikli öğrenme teknikleri KS, BSBÖ ve geleneksel öğrenme yönteminin öğrencilerin fen bilimleri tutumuna benzer etki gösterdiği söylenebilir. Nitel verilerin betimsel analiz sonuçlarına göre öğrencilerin“Saf Madde ve Karışımlar”ünitesini derinlemesine öğrenmesinde KS ve BSBÖ işbirlikli öğrenme tekniklerinin geleneksel öğrenme yönteminden daha olumlu, BSBÖ işbirlikli öğrenme tekniğinin KS işbirlikli öğrenme tekniğinden daha olumlu ve etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of Mutual Inquiry (MI) and Ask Together and Learn Together (ATLT) techniques, which are included in the cooperative learning method related to the subjects in the unit of“Pure Substances and Mixtures”at the secondary school 7th grade, on the students' academic achievement, their motivation and their attitude in science. Mixed method was used in this study. the quantitative part of the research was designed according to the“pretest-posttest control group”design in the experimental structure. Accordingly, two experimental and one control groups were formed. The first and the second experimental groups cooperative learning method techniques; on the other hand, traditional learning method was used in the control group.“Science academic achievement test”,“science motivation scale”and“science attitude scale,”were applied as pre-test and post-test in groups before and after the experimental process. The qualitative part of the research consists of 6 open-ended questions in the science academic achievement test applied to the groups. The study was carried out with 93 students studying in a state secondary school in Sultangazi district of Istanbul in the 2021-2022 academic year. It was determined that the experimental-1 group (N=30) in which the MI cooperative learning technique was applied by random assignment, the experimental-2 group (N=32) in which the ATLT cooperative learning technique was applied, and the control group (N=31) in which the traditional learning method was applied. The study lasted for 7 weeks and 28 lesson hours, including the application of the tests. SPSS 21 package program was used to analyze the quantitative data. As a result of the analysis of the data, it was seen that there was no significant difference between the groups in the science academic achievement pre-test, beside it was no significant difference between the groups as a result of the post-test scores analysis. As a result of the pretest-posttest scores analysis, it was determined that there was a significant difference in favor of the posttest in the groups. It can be said that cooperative learning method techniques ATLT, MI and traditional learning method have similar positive effects on students' academic success in science. As a result of the analysis of the data obtained from the science motivation test, it was seen that there was a significant difference between the pre-tests of the groups. As a result of the multiple comparison analysis, it was determined that this difference was between the ATLT and the control group. In order to prevent this difference from affecting the results, pre-test covariance was taken in the post-test analysis. As a result of the analysis of the post-test scores of the groups, it was seen that there was no significant difference between the groups. As a result of the pre-test-post-test scores analysis, it was determined that there was a significant difference in the group in which the ATLT technique was applied, but there was no significant difference in the MI technique and the control group. It can be said that MI cooperative learning technique and traditional learning method have similar positive effects on students' science motivation, but ATLT cooperative learning technique has negative effects on students' science motivation. As a result of the analysis of the data obtained from the science attitude test, it was seen that there was a significant difference between the pre-tests of the groups. As a result of the comparative analysis, it was determined that this difference was between the MI and control groups. In order to prevent this difference from affecting the results, pre-test covariance was taken in the post-test analysis. As a result of the analysis of the post-test scores of the groups, it was seen that there was no significant difference between the groups. As a result of the pretest-posttest score analysis, it was determined that there was no significant difference between the groups. It can be said that cooperative learning method techniques MI, ATLT and traditional learning method have similar effects on students' science attitudes. According to the descriptive analysis results of qualitative data, it can be said that the MI and ATLT cooperative learning techniques are more positive than the traditional learning method, and the ATLT cooperative learning technique is more positive and effective than the MI cooperative learning technique in the deep learning of“The Pure Substance and Mixtures”unit by the students.