Betonarme binaların CEB yönetmeliğine göre deprem analizi
- Tez No: 8262
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN SUNGUR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 1990
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu çalışma, betonarme binaların deprem analizinin Avrupa Ülkelerinde uygulanan ancak ülkemizde uygulanmayan CEB model yönetmeliğine ve ülkemizde uygulanmakta olan afet bölgelerinde yapılacak yapılar hakkında yönetmeliğe (ABYYHY) göre yapılması ve sonuçlarının karşılaştırılmasından oluşmaktadır. Uygulamalar bölümünde kullanılan ve hakkında Türkçe kaynak olmayan CEB model yönetmeliği hükümleri burada geniş bir biçimde verilerek aynı zamanda bu konuda bir kaynak oluşturulması amacı da güdülmüştür. Uygulamalarda doğrusal elastik malzeme kabulü yapılmış olup değişik bina taşıyıcı sistemlerinin seçimine özen gösterilmiş; deprem analizleri her iki yönetmelikte önerilen ve taşıyıcı sisteme uygun düşen metotlarla yapılarak sonuçlar tabi olaştırı İmiş ve karşılaştırmanın kolaylığı sağlanmıştır. Yapısal analiz, sonlu elemanlar metodu ile yapılmış olup, model lemede problemin cinsine göre iki yada Uç boyutlu çerçeve elemanları kullanılmıştır. Deprem analizinin ilk aşaması olan sistemin doğal periyotlarının ve mod şekillerinin bulunması, yönetmeliklerde öngörülen ampirik formüller ile bulunmayıp kaydırılmış altuzay iterasyonu algoritması kullanılarak bulunmuştur. Bu aşamada kiriş eksenel def ormasyonlar ı ihmal edilerek çözüm süresinin kısaltılması yoluna gidilmiştir. Kiriş eksenel def ormasyonlarınm ihmali bu çalışmada incelenen yapılarda sonucu çok az etkilemektedir. Dinamik analize ek olarak statik analiz de yapılmış ve yönetmeliklerde öngörülen yükleme kombinezonlarının sonuca etkisi gözlenmiştir. Ancak ABYYHY te yükleme kombinezonları verilmediğinden TS 500 yükleme kombinezonları kullanılmıştır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study covers the detailed characteristics of seismic action, procedures for the design of earthqake- resistant reinforced concrete buildings and the explanation of CEB Model Code. At the same time, the trial aplication of The Model Code for Seismic Design of Concrete Structures to several type of buildings has been made. Seismic analysis of the same structures has been made also by using Turkish National Code (Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik). The two codes deals with the seismic design of structures. Frame and wall type of structures have been selected for the purpose of application of the codes in different type of structures in this study. In applicatons both dynamic and static analysis were performed by assuming a linear-elastic model. The Finite Element Method was used in the analysis. According to the type of the problem, two or three dimensional frame elements were selected. If buildings are classified as regular and satisfied the conditions in the codes, Equivalent Static Analysis can be performed. Dynamic analysis methods have been used for the types of buildings which can not be classified as regular. The required fundamental period of vibration and mode shapes of the structures for the evaluation of horizontal design forces computed by means of dynamic analysis. In this thesis, the axial deformations of beams neglected. Neglecting of the axial deformations of beams do not affect the results by considerable amount. The results obtained from dynamic analysis were collected by using the load combinations given in the codes. Finally, the results obtained from the different two codes have been compared. V13.X