Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü performans sporcularının spor işletmeleri üzerindeki memnuniyet düzeylerinin incelenmesi (Kayseri ili örneği)
The title of thesis: Investigation of satisfaction levels of performance athletes of Provincial Directorate of Youth and Sports with sports businesses (The case of Kayseri province)
  1. Tez No: 826226
  2. Yazar: HARUN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT MUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü performans sporcularının memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi, kişisel özelliklerin bireylerin memnuniyeti üzerindeki etkilerinin araştırılması ve sporcu memnuniyetini etkileyen faktörler arasındaki nedensellik ilişkisinin (model) ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Kayseri il merkezinde yer alan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde performans Sporcularının 1 Aralık 2022 ve 31 Mart 2023 tarihleri arasında spora devam eden ve rastgele (Random) örnekleme yöntemi ile seçilen 286 performans Sporcusundan oluşturmaktadır. Araştırma verileri, Yıldırım (2017) tarafından geliştirilen“Spor Tesisleri Sporcu Memnuniyeti Ölçeği”ve kişisel bilgi formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde, ikili karşılaştırmalar için T Testi ve çoklu karşılaştırmalar için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler için lisanslı SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada analizler için elde edilen sonuçlar 0.05 anlamlılık düzeyinde yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, sporcu memnuniyeti alt ölçeklerine göre puan ortalamaları incelendiğinde (X=2,81) ortalama ile“ antrenör yaklaşımı ”alt boyutunun en yüksek memnuniyet puanına sahip olduğu tespit edilmiştir. En düşük memnuniyet düzeyi ise (X=2,02)“ ortalaması ile antrenör yaklaşımı”alt ölçeği boyutu puan ortalamasıdır. Ayrıca erkek sporcuların, ailesinde spor yapmayan sporcuların ve başka spor tesisine gitmeyen sporcuların spor tesislerinden memnuniyet düzeyleri daha yüksektir. 20-24 yaş aralığındaki sporcuların, muay thai spor dalındaki sporcuların, 1 yıldır spor yapan sporcuların ve maddi durumu kötü olan sporcuların spor tesislerinden memnuniyet düzeylerinin düşük olduğu belirlenmiştir. Sporcunun engel durumuna ve eğitim düzeyine göre spor tesislerinden memnuniyetinde istatistiksel olarak bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the satisfaction levels of the performance athletes of the Provincial Directorate of Youth and Sports, to investigate the effects of personal characteristics on the satisfaction of individuals, to reveal the causal relationship (model) between the factors affecting the satisfaction of the athletes, The sample of the research consists of 286 performance athletes in the Provincial Directorate of Youth and Sports located in the city center of Kayseri, who continued sports between 1 December 2022 and 31 March 2023 selected by random sampling method. Research data were collected through the“Sports Facilities Athlete Satisfaction Scale”developed by Yıldırım (2017) and personal information form. T-Test for pairwise comparisons and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) for multiple comparisons were used on data analysis. Licensed SPSS 20.0 package program was used for the data obtained in the research. The results obtained for the analysis in the research were interpreted at the 0.05 significance level. As a result of the research, when the average score was examined according to the athlete satisfaction subscales (X=2.81), it was determined that the“coach approach”sub-dimension had the highest satisfaction score with the average. In addition, male athletes, those who are not athletes in their family and those who do not go to other sports facilities are more satisfied with sports facilities. It has been determined that the athletes in the 20-24 age range, the athletes on muaythai sports, the athletes who have been doing sports for 1 year and the athletes with poor financial situation have low satisfaction with the sports facilities. There is no statistical difference in satisfaction with sports facilities according to the athlete's disability and education level.