The combination of cyber security, excessive programming, and available technology to create an effective weapon
  1. Tez No: 826262
  2. Yazar: OSAMAH IBRAHIM MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, ahududu pi kullanarak mevcut teknolojiden bir askeri karasal insansız hava aracı tasarlamak için bir model sunmaktadır, önerilen model güvenli bir uzaktan bağlantı, güvenilir bir hedefleme sistemine sahip bir kamera kontrol uygulaması ve hareket kontrolü sağlayarak genel gereksinimleri karşılamalıdır. Güvenilirliğini test etmek ve varsa güvenlik açıklarını işaretlemek için Ettercap ve sslstrip aracıyla siber saldırı simülasyonu ile SSH bağlantısı önerdik, kamera uygulaması ve hedefleme sistemi için ise python yazmak için ana dilimizdi ve SSD nesne algılama yöntemini kullandık. kameranın gördüğü nesneleri tanımlayabilmesi ve izleyebilmesi için makine öğrenimi, Tkinter gibi python kitaplıkları ve PIL kitaplığı, uygulama GUI arayüzünü oluşturmak için kullanıldı ve işlevleri, video akışı işleme ve görüntüleme için algoritmalar sağlamak için OpenCV ile birlikte kullandık. OpenCV ayrıca nesne algılama algoritmaları yazmak için ve soket, hedefleme kontrol sinyalini aktarmak için ahududu pi ve pencere kontrol makinesinde istemci-sunucu bağlantısı oluşturmak için kullanıldı, hareket fonksiyonlarının kontrolü ise SSH PuTTY uygulaması ve python lanet kitaplığı aracılığıyla yapıldı. . Araştırmanın amacı, Ortadoğu'daki askeri teknolojinin çoğunlukla mevcut ve sivillerin erişebildiği teknolojiyi kullanarak büyük verimlilik elde etmesine ilişkin bir teoriyi kanıtlamaktır.
Özet (Çeviri)
This research presents a model for designing a military terrestrial drone from available technology by using raspberry pi, the proposed model should fulfil the general requirements by providing a secure remote connection, a camera control application with a reliable targeting system, and motion control. We suggested SSH connection with cyber-attack simulation by Ettercap and sslstrip tool to test its reliability, and mark vulnerabilities if exist, as for the camera application and targeting system, python was our main language to write it and we used SSD object detection method of machine learning for camera to be able to identify and track objects it sees, python libraries like, Tkinter along with PIL library was used to create the application GUI interface and its functions along with OpenCV to provide algorithms for video stream processing and displaying, we used OpenCV also for object detection algorithms writing, and socket was used to create client-server connection on raspberry pi and windows controlling machine to transfer the targeting control signal, as for the controlling of motion functions its done through SSH PuTTY app and the python curses library. The research's goal is to prove a theory regarding the military technology in the middle east of achieving great efficiency by mostly using available and civilian-accessed technology.