The influence of functionalized boron nitride addition on the properties of speek/pbi electrolyte membrane for PEM fuel cell applications
PEM yakıt pılı uygulamaları ıçın speek/pbı elektrolıt membranının özellıklerı üzerınde fonksıyonel bor nıtrür ılave etkısı
- Tez No: 826260
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. RAMİZ GÜLTEKİN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Energy, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
SPEEK/PBI membranlarının sınırlamalarının üstesinden gelmek için BN, değişen oranlarda membranlara dahil edildi. İlk olarak bor nitrür, oksitleyici maddeler olarak KMNO4, H2O2 kullanılarak hidroksil gruplarının eklenmesiyle işlevselleştirildi. Eşzamanlı olarak, SPEEK, PEEK'in 80°C'de sülfonik asit ile sülfonlanmasıyla hazırlandı. Ek olarak, SPEEK/BN'nin DMC içinde çözülmesi ve ısıtılmış PBI çözeltisi ile karıştırılmasıyla bir SPEEK/PBI/BN karışımı hazırlandı. BN yüzdeleri %10, %15 ve %20 idi. Hazırlanan membranların özellikleri araştırılmış ve SPEEK/PBI/BN-%10 en iyi fizikokimyasal özellikleri göstermiştir. burada sülfonasyon derecesi, iyon değiştirme kapasitesi, su emme, çekme gerilimi, iyonik iletkenlik ve termal kararlılık 6°C'de %80,53, 2,18 meq.g-1, %6,13, 8,61 MPa, 245 mS/cm, 316'dır. alt. Sonuçlar, proton iletkenliği 170 mS/cm'den 245 mS/cm'ye önemli ölçüde arttığından, BN ilavesinin membran özellikleri üzerinde önemli bir pozitif etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ek olarak, termal kararlılık ve iyonik iletkenlik de önemli ölçüde iyileştirildi.
Özet (Çeviri)
To overcome the limitations of SPEEK/PBI membranes, BN was incorporated into membranes in varying proportions. First, boron nitride was functionalized by introducing hydroxyl groups using KMNO4, H2O2 as oxidizing agents. Simultaneously, SPEEK was prepared by sulfonating PEEK with sulfonic acid at 80°C. Additionally, a SPEEK/PBI/BN mixture was prepared by dissolving SPEEK/BN in DMC and mixing with the heated PBI solution. The BN percentages were 10%, 15 and 20%. The properties of the prepared membranes were investigated and SPEEK/PBI/BN-10% showed the best physicochemical properties. where the degree of sulfonation, ion exchange capacity, water absorption, tensile stress, ionic conductivity and thermal stability are 80.53%, 2.18 meq.g-1, 6.13%, 8.61 MPa, 245 mS/cm, 316 at 6°C. bottom. The results show that the addition of BN had a significant positive effect on the membrane properties, as the proton conductivity increased significantly from 170 mS/cm to 245 mS/cm. In addition, the thermal stability and ionic conductivity were also significantly improved.