Geographical information systems application in the management of services case study for aldiwaneyah city
- Tez No: 826265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Irak'ın çoğu bölgesinde kamu hizmetleri var ve özellikle kamu hizmetleri sunuluyor; bu kamu hizmetlerinin mekânsal dağılımının etkinliği, kamu hizmetlerinin önemli hedeflerinden biridir. Şehirlerin kentsel planlaması, şehrin sakinlerine hizmet etmekle doğrudan ilişkisi nedeniyle, yaşam ihtiyaçlarını karşılamak ve bu hizmetlere erişimlerini kolaylaştırmaktır. ana hedefi etkinliğinin bir göstergesi olarak kamu hizmetlerine erişim kolaylığını ölçmektir. yerleşim bölgelerine göre mekansal dağılımları. bu çalışma adanmıştır Bu çalışma ve kamu hizmetleri. Bu çalışmanın geliştirilmesi beş yıl sürdü ve biz Bu araştırmanın ilk bölümündeki çalışma bölümlerimizi ve çalışmanın amaçlarını ve çalışma alanının amaçları şunlardır. İkinci bölümde genel yeşil alanlar ve bilgi sistemleri ele alındı ve sunumlar, bu konuda daha önce yapılan çalışmalar ve ardından yeşil alanlara, bunların bölünme ve işlevleri bu bölümün ilk bölümünde anlatılacaktır. İkinci bölüm hakkındaydı Irak ve diğer ülkelerdeki rekreasyonel yasalar ve karşılaştırmalar gözden geçirildi. Sonra başladık üçüncü çalışma evresinde ise 10 yerleşim bölgesinden oluştuğunu tespit ettik. Her mahalle ve yerleşim bölgesindeki hizmetlerin gerçek yüzünü öğrendik. Bulduk uydu görüntüsünden alıp iki kriter kullanarak analiz etmiştir. alanı için bir kriterdir. arama alanı ve indeks üzerinde elde ettiğimiz sonuçlar ve elde ettiğimiz sonuçlar. Erişim kolaylığı ölçüsü olan (400, 800 ve 1600) kriterini kullandığımız yer mahalleye, semte ve sektöre bağlı olarak hizmet kapsamını bulduk. ve mahalle, sektör ve mahal düzeyinde yeşil alanların örtüşmesi. Beşinci ve son bölümde kaynaklar özetlendi ve biz de bir dizi kaynağı özetledik. araştırmacının sonuçları analiz ederek ulaştığı öneriler. geometrik parametreler uygun yoğunluk ve etkinliği belirlemek için bir çalışma yapılmıştır. program tarafından yapılan önerilere dayanarak ve karşılaştırılarak gerçekleştirilir. Deneysel sonuçlar ile analitik sonuçlar ve bu çalışma araçlarının uygulanmasına izin verir. analiz için.
Özet (Çeviri)
Most of Iraq's regions have public services and public services provided in particular; The efficiency of the spatial distribution of public services is one of the important goals in the urban planning of cities, due to its direct relationship to serving the city's residents, meeting their living needs and facilitating their access to these services. The main objective of the study is to measure the ease of access to public services as an indicator of the efficiency of their spatial distribution in relation to residential neighbourhoods. this study is devoted to this study and public services. This study has taken five years of development, and we summarize our study chapters in the first part of this research and what the study's aims and the study area's aims are. The second discussed general green areas and information systems and presentations, previous studies on this subject, and then we touched on green areas, their division, and their functions in the first part of this chapter. The second part was about recreational laws in Iraq and other countries and reviewed comparisons. Then we started the study in the third study phase, and we found that it consists of 10 residential neighbourhoods. We got to know the reality of services in each neighbourhood and residential area. We found it from the satellite image and analyzed it using two criteria. It is the criterion for the area of the search area and the results that we obtained on the index and the results that we obtained. Where we used the criterion (400, 800, and 1600), which is the measure of ease of access in relation to the neighbourhood, the locality, and the sector, then we found the scope of service and the overlap of green areas at the level of the neighbourhood, the sector, and the locality. The sources were summarized in the fifth and final chapter, and we summarized a set of recommendations that the researcher reached by analysing the results. Geometric parameters are summarized In order to determine the appropriate intensity and efficiency, a study was carried out based on the recommendation made by the program and by comparing the analytical results with the experimental results and This study allows the application of tools for the analysis.