Simulation behavior of the joint shear manners of flat concrete slab with holes
- Tez No: 826267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, açıklıklar ve delikler oluşturmanın temel etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır (gerekli elektrik ve mekanik tesisatlar için) altında düz levhaların mekanik davranışı üzerine aşırı yükleme ABAQUS programı ile simülasyonlar ve sayısal analizler kullanılmıştır. Araştırma amacını gerçekleştirmek için. Ayrıca bir karşılaştırma çalışması (dokuz vaka dahil) açıklıkların kullanılabilirlik ve etkinlik üzerindeki etkisini araştırmak için benimsenmiş ve kullanılmıştır. düz levhalardan. Hasarlı bölgenin boyutu, en yüksek yük, en büyük yer değiştirme ve sapma kaydedildi. Ayrıca açıklık boyutunun bu faktörler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bulgulara göre, C1, C2 ve C3 örneklerinin tümü maksimum yer değiştirme sergiliyor 32,7 mm ile 31,6 mm arasında kalan değerler. Ayrıca, maksimum stres (hata yükü) C2 (5050 cm) ve C3 (100100 cm) durumlarında sırasıyla 186,5 kN ve %45, daha az C1 örneğinde. C2 ve C3 için hasarlı bölge alanı sırasıyla (%47 ve %144) arttı. Çevre küçüldüğü için, açıklık boyutları büyüdükçe zımbalama kesme kuvvetinin de arttığı açıktır. direnç azalır. Birden dokuza kadar olan örneklerde, değişen miktarlarda yer değiştirme, çeşitli yük değerleri de kaydedildi. Bu durumlarda, yük yükseldikçe yükselir. yer değiştirme artar. Ayrıca levhalarda CFRP malzemenin kullanılmasının işlenebilirlik ve performanslarında önemli bir artışa katkıda bulunmuştur. Son olarak, kullanarak Döşemelerdeki CFRP, arızaya karşı dirençlerini ve çatlakları önleme potansiyellerini artırmaya yardımcı oldu ve dikey yüklerin kritik ve önemli değerleri altında hasar
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the essential effects of creating apertures and holes (necessary for electrical and mechanical installations) on the mechanical behavior of flat slabs under extreme loading. Simulations and numerical analysis with the ABAQUS program were used to accomplish the research objective. In addition, a comparison study (including nine cases) was adopted and used to investigate the impact of openings on the usability and effectiveness of flat slabs. The size of the damaged zone, the highest load, the greatest displacement and deflection were noted. Also, the impact of the opening size on these factors was investigated. According to the findings, instances C1, C2, and C3 all exhibit maximum displacement values that fall between 32.7 mm and 31.6 mm. Moreover, the maximum stress (failure load) in cases C2 (5050 cm) and C3 (100100 cm) was 186.5 kN and 45%, respectively, less than in instance C1. For C2 and C3, the damaged zone area rose by (47% and 144%), respectively. Because the perimeter shrinks, it is obvious that as opening sizes grow, punching shear resistance reduces. In examples one through nine, corresponding to varying amounts of displacement, various values of loads were also recorded. In these cases, the load rises as the displacement rises. Besides, it was found that the employment of CFRP material in slabs contributed to significant enhancement in their workability and performance. Finally, using CFRP in slabs helped increase their resistance to failure and potential to avoid cracks and damage under critical and considerable values of vertical loads