Experimental and analytical study on the seismic behavior of reinforced concrete frame structures
Betonarme çerçeve yapıların deprem davranışı üzerine deneysel ve analitik bir çalışma
  1. Tez No: 50569
  2. Yazar: YILMAZ YUVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
vii ÖZET BETONARME ÇERÇEVE YAPILARIN DEPREM DAVRANIŞI ÜZERİNE DENEYSEL VE ANALİTİK BİR ÇALIŞMA Yılmaz Yuva Çalışmanın deneysel kısmında, üç adet bire-bir ölçekte betonarme dış kolon-kiriş birleşimi depremi benzeştiren tersinir yükleme altında test edilmiştir. Deneysel çalışmanın amacı, Türkiye'de konut tipi yapılarda büyük oranda kullanılmakta olan düz betonarme çeliğin birleşim davranışına etkisini incelemektir. Bununla beraber, donatı sıklığı ve yapım zorluğu sebebiyle kolon-kiriş birleşim bölgesinde konulmayan etriyelerin birleşim davranışına etkisi araştırılmıştır. Üçüncü birleşim ise, deprem bölgelerinde güçlendirilmesi gerekli bulunan taşıyıcı yapı elemanları için dıştan yapıştırmalı çelik plaka yönteminin depreme karşı kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Güçlendirme uygulanmayan birleşim test sonuçları, modern deprem yönetmelikleri şartlarına göre tasarımlanmış birleşimler için birleşim bölgesindeki etriye adedinin azaltılabilirliğini göstermiştir. Güçlendirilmiş birleşim, tersinir yükleme altında dayanımında önemli derecede kayıp olmayacak şekilde davranış göstermiştir. Bunun yanında, hasar, diğer iki numunedekinden farklı olarak kirişin kolona bağlantı kesitinden çelik plakaların bitim noktasına ötelenmiştir. Test sonuçlan ile, betonarme çerçeve yapıların hasar analizi için özel amaçlı geliştirilmiş IDARC programı“hysteretic”parametrelerinin belirlenmesi çalışması yapılmıştır. Programdaki aderans parametresi HS, birleşimin yönetmeliklere uygun olarak- detaylandırılmış olması durumu için bile önemli aderans kaybına karşılık gelen 0.2 civarında belirlenmiştir. Çalışmanın analitik kısmında, Türk Yönetmeliklerine uygun olarak detaylandırılmış beş katlı“”“”“ örnek bir betonarme çerçeve yapının IDARC programı ile ”non-linear“ dinamik analizi F_yapılmıştır. Yapının dinamik analiz sonuçları El Centro-ve Taft depremlerinin 0.2g, 0.3g ve 'rTo.4g'lik yer ivmeleri için elde edilmiştir. Diğer değişkenler ise, bu ve diğer deneysel ^”T/çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre belirlenen farklı“hysteretic”parametreler ve P-A etkisidir. JARC 3.1“monotonic push-over”analiz modülünde, farklı“hysteretic”parametreler ve \ etkisi yatay deprem kuvveti değerini etkilememektedir.“Non-linear”zaman aralığı alizinde, plastik mafsalların ve dolayısıyla hasarın çoğunun kolon alt ve üst kısımlarında ıştuğu gözlenmiştir. Bu, yapının tasarımında“kuvvetli kolon-zayıf kiriş”felsefesine uymak n özen gösterilmemiş olmasındandır. Eleman ve kat bazındaki hasar durumları, dikkate nan parametreler için karşılaştırılmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT EXPERIMENTAL AND ANALYTICAL STUDY ON THE SEISMIC BEHAVIOR OF REINFORCED CONCRETE FRAME STRUCTURES Yılmaz Yuva In the experimental part of this study, three full-scale isolated external beam-column subassemblages were tested under cyclic loading simulating earthquake. One of the objectives is to investigate the influence of the use of plain bars that have been widely used as main reinforcement in building construction in Turkey. Joint transverse reinforcement, which is not given emphasis during application phase due to congestion and construction difficulty within the connection region is to be investigated as the second objective. The third objective is to investigate the behavior of adhesively bonded external steel plates under cyclic loading for the purpose of using this technique for structural members need to be strengthened in seismic regions. The results from the bare specimens showed that when a connection is designed following modern seismic design rules, joint transverse reinforcement could be reduced without jeopardizing the performance of the connection. The strengthened specimen showed insignificant strength deterioration under cyclic loading. In addition, failure of the strengthened specimen occurred in a section where the beam plates end, not in the beam end at column face as in the case of the bare specimens. The results from the bare specimen tests were also used to calibrate the hysteretic parameters of ID ARC which has been developed for inelastic damage analysis of reinforced concrete frame structures. It was decided that the pinching parameter HS may be taken as around the severe pinching value of 0.2 even for the well detailed connections in accordance with seismic codes and recommendations. In the analytical part of the study, non-linear dynamic analysis of an example reinforced concrete five-story frame structure, designed in accordance with the Turkish Codes, was performed using IDARC. Inelastic dynamic analysis for El Centra and Taft earthquakes were performed under various peak ground accelerations of 0.2g, 0.3g and 0.4g. The other variables are the hysteretic parameters selected based on the results from the tests and other studies and P-A effect. It was realized from the results that various hysteretic parameters and P-A have not significant influence on the base shear capacity of the structure. In the non-linear time history analysis, most of the plastic hinges and consequently the damages were developed at column ends causing soft-story mechanism, as expected since no special emphasize was given to the“strong column-weak beam”design philosophy in the design of the structure. Damages at member level and story level were evaluated in comparative manner for the variables considered.