Secure medical data- health transmission based on integratingsteganography and encryption
  1. Tez No: 826273
  2. Yazar: MINA SAMEER HAJI AL-OKBI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Devasa miktarda gizli veri göndermenin hızı ve güvenliği önemlidir ve gerekli. İki taraf arasında güvenli iletişim sağlamak için farklı şifreleme, steganografi gibi verilerin gizliliğini sağlamak için kullanılabilecek teknolojiler filigran ve blok zinciri. Önceki yazarlar birden fazla kullanılmasını önermiştir. steganografi gibi tıbbi verilerin güvenliğini tamamen sağlamaya yönelik teknoloji ve kriptografi. Güvenli iletişimi sağlamak için yeni bir steganografi sistemi hassas verileri korumak için kriptografi yöntemi sunulmaktadır. Bu tezin en önemli eseri, yük kapasitesi, güvenlik ve güvenlik gibi steganografi yöntemlerinin temel problemini çözmek için yeni ayrıştırma yöntemine ve diğer yöntemlere dayalı algılanamazlık. önerilen çalışma üç ana katkıyı içermektedir. İlk katkı, güvence altına almak için kullanılır. Gömme aşamasında seçilen pikseller, bu katkıya Bloklar ve Pikseller denir. Randomizasyon Aşaması (RND Katmanları). RND katmanları sırasında, kaotik sistemin farklı döngüleri Henon Map (HM) fonksiyonu kullanılmıştır. İkinci katkı, ters harita yöntemi (IMM) adı verilen gizleme işlemi. Üçüncü katkı ise yeni bir kriptografi yöntemine dayalı olarak gizli verilerin (metnin) güvenliğini sağlamaktan sorumludur. Önerilen sistem güvenliği, yeni özelliklerin eklenmesiyle önemli ölçüde geliştirildi. kullanılırken İBB ve sistemin birleştirilmesi esasına dayanan gömme çalışması gömme prosedürü aracılığıyla kriptografi ve rasgele blok ve piksel seçimi. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere önerilen şemayı analiz etmek ve doğrulamak için çeşitli önemli ölçütler kullanıldı: PSNR, Histogram analizi, SSIM ve MSE. Elde edilen sonuçlara göre önerilen çalışma, güvenlik, kapasite ve algılanamazlığın kanıtını sağlar.
Özet (Çeviri)
Fast and security of sending the massive amount of confidential data are important and needful. To ensure secure communication between two parties, there are different technologies that can be used to ensure confidential data such as encryption, steganography watermark, and blockchain. The previous authors recommended using more than one technology to ensure the security of medical data completely such as steganography and cryptography. To ensure secure communication, a new steganography system based on cryptography method is presented to protect sensitive data. The major work of this thesis is to solve the main problem of steganography methods such as payload capacity, security and imperceptibility based on new decomposition method and other methods. The suggested study consisted of three major contributions. The first contribution is used to secure the selected pixels during the embedding stage, this contribution is called the Blocks and Pixels Randomization Stage (RND Layers). During RND layers, different loops of the chaotic Henon Map (HM) function have been used. The second contribution is responsible for the hiding process, called the inversing map method (IMM). The third contribution is responsible for securing the confidential data (text) based on a new cryptography method. The proposed system security was remarkably enhanced by a inclusion of the new embedment work which is based on IMM and system combining when utilizing cryptography and random block and pixels selection through the embedding procedure. Various crucial metrics were used to analyses and validate the suggested scheme, including the PSNR, the Histogram analysis, SSIM, and MSE. Based on the results, the suggested work provides proof of the security, capacity, and imperceptibility.