Ortopedi ve travma cerrahisinde opere edilen pediatrikhastaların anestezi yöntemlerinin retrospektif analizi
Pediatric operated in orthopedics and trauma surgeryretrospective analysis of anesthesia methods of patients
- Tez No: 826278
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Günümüzde genel anestezi (sedasyon anestezisi), bölgesel anestezi (epidural anestezi, spinal anestezi, kombine blok, periferik sinir bloğu) ve sınırlı anestezi yöntemleri geliştirilmiştir. Ortopedi ve travma cerrahisi, genel anestezi ile genel ve bölgesel anestezi ya da sadece bölgesel anestezi ile yapılan işlemlerin tercih edildiği cerrahi uzmanlık dallarıdır. Bu çalışmada, Ocak 2019 ile Aralık 2021 tarihleri arasında ortopedik cerrahi geçiren pediatrik vakalarda tercih edilen anestezi yöntemlerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Van Yüzüncü Yıl Universitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Cerrahisi Anabilim Dalı'nda 1 Ocak 2019 - 31 Aralık 2021 tarihleri arasında ameliyat olan pediatrik hastalar dahil edildi. Anestezi takibi için yaş, cinsiyet, American Society of Anesthesiologists klinik sınıflaması, tanı, kullanılan anestezi tipi, intraoperatif kan ihtiyacı, intraoperatif komplikasyonlar, acil veya elektiflik durumu, vakaların morbidite ve mortalitesi değerlendirildi. Anestezi takip evrakları ve hastanenin bilgi yönetim sisteminden faydalanılarak retrospektif olarak analiz edildi. Bulgular: Ortopedi ve Travmatoloji kliniği tarafından 2019-2021 tarihleri arasında toplam 1468 pediatrik hasta operasyona alınmıştır. Bu vakaların 830'i (%56.5) erkek, 638 (%43.5) kadın idi. Olguların 1332'si (%90.7) ASA-I, 105'i (%7.2) ASA-II ve 31'i (%2.1) ASA-III'tü. Vakaların 1003'ü (%68.3) elektif şartlarda, 465'i (%31.7) acil şartlarda operasyona alınmıştır. Bu vakaların 986'sı (%67.2) genel anestezi, 43'ü (%2.9) sedo-aneljezi ve 11'i (%0.7) diğer anestezi yöntemlerinden intraoperatif genel anesteziye geçiş şeklinde olmak üzere toplamda 1040'ı (%70.8) hastaya genel anestezi uygulanmıştır. Rejyonal anestezi yöntemlerinden en sık tercih edilen ise 261 (%18) ile periferik sinir blokları idi. Periferik sinir blokların 126'sı (%8.6) sedasyon eşliğinde yapılmıştır. 152'si (%10.3) hasta spinal anestezi, 33'ü (%2.2) hasta spinal anestezi ile sedasyon eşliğinde opere edilmiştir. Kombine (spinalepidural) oranı 1 (%0.1) iken qaudal anestezi oranı 69 (4.7%) şeklindeydi. İntraop 36 (%2.5) hastaya kan ürünü verildi. Komplikasyon olarak 23(%1.6) taşikardi, 10(0.7) bulantı-kusma, 7 (%0.5) hipotansiyon 5(%0.3) desatürasyon, 3(%0.2) bradikardi, 2(%0.1) konvulziyon şeklindeydi. Ameliyat sonrası hastaların 1456'sı (%99.2) servise, 12'ne (%0.8) yoğun bakım ünitesine gönderildi. Sonuç: Çalışmamızdaki pediatrik ortopedik vakalarının %31.7'ni acil vakalar, %68.2'sini ise elektif vakalar oluşturmaktaydı. Vakaların %90.7'sinin ASA-1 sınıflandırmasından oluştuğunu görüyoruz. Olguların %70.8'inde genel anestezinin en sık kullanılan anestezi yöntemi olduğunu görüyoruz. Ultrasonografinin yaygın ve etkin kullanılmasıyla durumu uygun olan hastalara uygulandığını rejyonal anestezi yöntemlerinden en çok periferik sinir blokajını %16 bunun da %8.6'sının sedasyon eşliğinde yapıldığını görmekteyiz. İntraop hastaların %2,5'ne kan ürünü verildiğini, %99.8/%0.8 Servis/YBÜ'ne alındığını görmekteyiz. Komplikasyon olarak %1.6 taşikardi, %0.7 bulantı-kusma %0.5 hipotansiyon şeklinde sıralanmaktadır. 2019-2020-2021 yılları arasında bradikardi, desaturasyon, bulantı-kusma, hipotansiyon, konvülsiyon oranı anlamlı farklılık göstermemiştir. 2019-2020-2021 yılları arasında anestezi süresi, ameliyat süresi, yatış süreleri, 24 saatlik ve 30 günlük mortalite oranlarında anlamlı farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Today, general anesthesia (sedoanesthesia), regional anesthesia (epidural, spinal, combined blocks, peripheral nerve blocks) and limited anesthesia methods have been developed as anesthesia methods. Orthopedics and Trauma surgery is a surgical branch in which general anesthesia and general anesthesia together with regional anesthesia or only regional anesthesia methods are frequently preferred. In this study, we aimed to examine the preferred anesthesia methods in pediatric cases undergoing Orthopedic surgery between January 2019 and December 2021. Materials and Methods: In our study, the age, gender, clinical classification of the American Society of Anesthesiology, diagnosis, type of anesthesia applied, whether intraoperative blood was given or not, whether it was an emergency or elective case, of orthopedic and traumatology surgery cases taken at Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center between January 1, 2019 and December 31, 2021, We aimed to retrospectively analyze the presence of additional disease, developing complications, and whether additional medication was given through the anesthesia follow-up form and computer records. Findings: A total of 1468 pediatric patients were operated between 2019-2021 by the Orthopedics and Traumatology Clinic. Of these cases, 830 (56.5%) were male and 638 (43.5%) were female. Of the cases, 1332(90.7%) were ASA-I, 105(7.2%) ASA-II, and 31 (2.1%) ASA-III. 1003(68.3%) of the cases were operated under elective conditions and 465 (31.7%) were operated under emergency conditions. Of these cases, 986 (67.2%) were XII undergoing general anesthesia, 43(2.9%) were sedoanelgesia, and 11(0.7%) were transitioning from other anesthesia methods to intraoperative general anesthesia, a total of 1040. General anesthesia was applied to the patient (70.8%). Peripheral nerve blocks were the most preferred regional anesthesia methods with 261(18%). 126(8.6%) of peripheral nerve blocks were performed with sedation. 152(10.3%) patients were operated under spinal anesthesia, and 33(2.2%) patients were operated under spinal anesthesia with sedation. The combined (spinal-epidural) rate was 1(0.1%), while the qaudal anesthesia rate was 69(4.7%). Blood product was given to 36(2.5%) patients intraoperatively. As complications, 23(1.6%) tachycardia, 10(0.7%) nausea-vomiting, 7(0.5%) hypotension 5(0.3%) desaturation, 3(0.2%) bradycardia, 2(0.1% was in the form of convulsions. Postoperatively, 1456(99.2%) of the patients were sent to the ward, and 12(0.8%) to the intensive care unit. Results: Of the pediatric orthopedic cases in our study, 31.7% consisted of emergency cases and 68.2% consisted of elective cases. We see that 90.7% the cases consist of ASA-1 classification. We see that general anesthesia is the most commonly used anesthesia method in 70.8% of cases. We see that ultrasonography is used widely and effectively, and is applied to patients in appropriate conditions. Among the regional anesthesia methods, peripheral nerve blockade is the most common method, 16% of which is accompanied by sedation, 8.6% of which are used. We see that 2.5% intraoperative patients were given blood products and 99.8%/ 0.8% taken to the ward/ICU. Complications are listed as tachycardia in 1.6%, nausea and vomiting in 0.7%, and hypotension in 0.5%. The rate of bradycardia, desaturation, nausea-vomiting, hypotension, and convulsions did not show any significant difference between 2019-2020-2021. There was no significant difference in anesthesia duration, operation time, hospitalization times and 24-hour and 30-day mortality rates between 2019-2020-2021