El cerrahisinde tamamen uyanık turnikesiz lokal anestezi tekniği(WALANT) ile turnikeli infraklavikular sinir bloğunun karşılaştırılması: prospektif randomize bir çalışma
Comparison of wide-awake local anesthesia no tourniquet technique(WALANT) and infraclavicular nerve block with tourniquet in hand surgery: a prospective randomised study
  1. Tez No: 841506
  2. Yazar: AHMET EMİRHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ EZİRMİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bizim bu tez çalışmamızda Atatürk Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğine başvuran 18 yaş üzerindeki el cerrahisi operasyonu olacak hastalarda tamamen uyanık turnikesiz lokal anestezi tekniği (WALANT) ve infraklavikular sinir bloğu karşılaştırılacaktır. Hastalar iki gruba ayrılacak olup ilk grup; lidokain/ bupivakain, sodyum bikarbonat ve adrenalin karışımı, serum fizyolojik ile kombine edilip sedasyon verilmeden ve turnike kullanılmadan opere edilecektir. İkinci grupta ise USG eşliğinde infraklavikular sinir bloğu yapılarak ve turnike kullanılarak el cerrahisi operasyonu yapılacaktır. Her iki grubun ameliyattan hemen önce, ameliyat sırasında, ameliyat bitiminde, ameliyattan sonraki 12-24 saat arasındaki süreçte ve ameliyattan 14 gün sonraki klinik skorları hesaplanarak birbiri ile ilişkisi incelenecektir. Materyal ve Metod: Bu çalışma öncesinde, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinin etik komitesinin onayı alındı. Hastaların yazılı onamı alındıktan sonra,18 yaşından büyük, acil veya elektif üst ekstremite cerrahisi geçirecek olan, ASA I-IV grubu, bilinen ciddi bir rahatsızlığı olmayan, çalışmaya katılmayı kabul eden 80 hasta değerlendirildi. Anksiyetif hastalar, iğne fobisi olan hastalar, periferik damar hastalığı ve hiperkoagülopati patolojileri olan hastalar, lidokain aşırı duyarlılığı olan, devam eden enfeksiyonu olan, çoklu travma geçirmiş, dil/kültürel farklılıkları olan, sağırlık problemi, karaciğer hastalığı olan, genel anestezi tercihinde bulunan ve sırt üstü yatamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmamızda hastaları randomize bir şekilde 2 gruba ayırdık. Gruplar; Grup W (Walant grubu) ve Grup I (Infraklavikular sinir bloğu grubu) olarak isimlendirildi. Hastalar preop dönemde değerlendirildi. Her iki grubun ağrı skorları sorgulandı. Anestezi işlemi başlangıcından cerrahi işlem başlangıcına kadar geçen süre ve cerrahi işlemin başlangıcından sonuna kadar geçen süreler kayıt altına alındı. Preop, anestezi uygulanma sırasındaki, per-op, post-op 1.dakika, post-op 12.saat, post-op 24. Saat VAS skorları kayıt altına alındı. Ameliyat esnasında kanama miktarı four point scale'ye göre değerlendirildi. Hasta memnuniyeti ve operasyonu gerçekleştiren cerrahın memnuniyeti ayrı ayrı değerlendirildi. Hastaların post-op 14 gün boyunca analjezik ihtiyacı kayıt altına alındı. Grup I'da, opere olacak hastanın pre-op VAS skoruna bakılıp kayıt altına alındı. Blok odasında blok öncesi prosedürleri uygulandı. Blok işlemi için pozisyon verildi. 10 ml %2' lik lidokain ile 10 ml %0.5'lik bupivakain karışımı USG ile tespit edilen infraklavikular bölgedeki 3 kordun ortasına in-plane teknikle 100 mm uzunluğunda 20 G boyutunda iğne kullanılarak infiltre edildi. Blok işlemi son bulduktan sonra (iğne çıkışından sonra) 5 dakikalık periyotlar halinde buz aküsüyle sinir dermatomlarındaki duyusal blok ve motor blok kontrol edildi. Duyusal ve motor blok gerçekleşince hastalar ameliyathanedeki operasyon odasına alındı. EKG monitörizasyon yapıldı. Parmak ucu oksijen satürizasyon takibi yapıldı. Hastalara I.V. SF ve yüz maskesi ile oksijen verildi. GRUP W'de opere olacak hastaların pre-op VAS skoruna bakılıp kayıt altına alındı. Müdahale odasında WALANT öncesi prosedürler uygulandı. WALANT solüsyonu hazırlandı. WALANT işlemi tecrübeli bir ortopedi doktoru tarafından gerçekleştirildi. Hasta müdahale odasına alındı. Operasyon tipine göre 2 farklı WALANT uygulaması gerçekleştirildi. Yumuşak doku operasyonları için anestezi yapılacak bölgede hastanın daha az ağrı-acı hissetmesi için giriş yeri iki parmakla sıkıştırıldı. 20 G iğne kullanılarak 5ml solüsyon cilt altına enjekte edildi. Devamında 5 ml solüsyon fasya altındaki dokulara verildi. Toplamda 10 ml solüsyon kullanılmış oldu. Bu esnada hastanın VAS skoru not edildi. Epinefrinin sağlayacağı etki için ortalama 15 dakika beklendi. 15 dakika sonrasında ağrılı uyaran vererek anestezi kontrol edildi. Her 5 dakikada bir ağrılı uyaran verildi. VAS skoru 0 olduğu zaman operasyona başlandı. Kemik ile ilgili yapılan işlemlerde ek olarak 20 G iğne ile kemiğe dik bir şekilde giriş yapıldı. Kemiğe ulaşınca iğne çok az geri çekilirek 2-4 ml solüsyon subperiosteal olarak enjekte edildi. Epinefrinin sağlayacağı etki için ortalama 15 dakika beklendi. 15 dakika sonrasında ağrılı uyaran vererek anestezi kontrol edildi. Her 5 dakikada bir ağrılı uyaran verildi.
Özet (Çeviri)
Purpose:In this study, we will compare the Wide-Awake Local Anesthesia No Tourniquet Technique (WALANT) and Infraclavicular Nerve Block with Tourniquetin patients over the age of 18 who will be operated on at Atatürk University Orthopedics and Traumatology Clinic.Patients will be divided into two groups and the first group; A mixture of lidocaine/bupivacaine, sodium bicarbonate and adrenaline will be combined with physiological saline and operated without sedation and without using a tourniquet. In the second group, hand surgery will be performed by performing an infraclavicular nerve block under the guidance of USG and using a tourniquet. The relationship between the two groups will be examined by showing the clinical scores before the operation, during the operation, at the end of the operation, between 12-24 hours after the operation and 14 days after the operation. Material and Method: Before starting of this study, the approval of the ethics committee of Atatürk University Faculty of Medicine was obtained. After getting the written consent of the patients, 80 patients who were older than 18 years of age, who would undergo emergency or elective upper extremity surgery, ASA I-IV group, without any known serious disease, and who agreed to participate in the study were evaluated. Anxious patients, needle phobia patients, patients with peripheral vascular disease and hypercoagulopathy pathologies, patients above ASA IV, patients with lidocaine hypersensitivity, ongoing infection, multiple trauma, language/cultural differences, deafness problem, liver disease, people who prefer general anesthesia and patients who cant lie in supine position were excluded from the study. In our study, we randomly divided the patients into 2 groups. The Groups; It was named as Group W (Walant group) and Group I (Infraclavicular nerve block group). The patients were evaluated in the preoperative period. Pain scores of both groups were questioned.The time from the beginning of the anesthesia procedure to the beginning of the surgical procedure and the time from the beginning to the end of the surgical procedure were recorded.Before the operation, during anesthesia, in operation, 1 minute later after operation, post-op 12 hours later after operation, 24 hours later after operation VAS scores were recorded.The amount of bleeding during the operation was evaluated according to the four point scale.Patient satisfaction and the satisfaction of the surgeon performing the operation were evaluated.The analgesic needs of the patients were recorded for 14 days after the operation. In Group I, the preoperative VAS score of the patient to be operated was checked and recorded. Pre-block procedures were applied in the block room. The patient was positioned for the block procedure.A mixture of 10 ml of 2% lidocaine and 10 ml of 0.5% bupivacaine was infiltrated in the middle of the 3 cords in the infraclavicular region detected by USG using an in-plane technique with a 20-mm needle of 100 mm length.After the end of the blocking process (after the needle exit), sensory and motor block in nerve dermatomes were checked with ice pack in 5-minute periods.When sensory and motor block occurred, the patients were taken to the operating room.ECG and monitoring were performed. Fingertip oxygen saturation was monitored. The patients were given intravenous saline and oxygen by face mask. The preoperative VAS score of the patients who will be operated in GROUP W was checked and recorded. Pre-WALANT procedures were performed in the intervention room. WALANT solution was prepared. WALANT procedure was performed by an experienced orthopedic doctor. The patient was taken to the office room. According to the operation type, 2 different WALANT applications were performed. For soft tissue operations, the area to be anesthetized was compressed with two fingers to make the patient feel less pain.5 ml of solution was injected subcutaneously using a 20 G needle. Meanwhile, the patient's VAS score was noted. An average of 15 minutes was waited for the effect of epinephrine. After 15 minutes, anesthesia was controlled by giving a painful stimulus. Stimulus was given every 5 minutes. The operation was started when the VAS score was 0.In addition to the procedures performed on the bone, a perpendicular entry was made into the bone with a 20 G needle. When it reached the bone, the needle was withdrawn slightly and 2-4 ml of solution was injected subperiosteally.An average of 15 minutes was waited for the effect of epinephrine. After 15 minutes, anesthesia was controlled by giving a stimulus. Stimulus was given every 5 minutes. The operation was started when the VAS score was 0.