Reklamlarda cinsiyet öğesinin kullanımı
Use of gender in ads
  1. Tez No: 826288
  2. Yazar: TUĞÇE NUR ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Reklamlar, her an her yerde toplumun büyük kesimine ulaşabilen, hedef kitleyi önemli ölçüde etkilemeyi başarabilen çok güçlü bir tanıtım aracıdır. Bu sebeple reklamların toplumdan nasıl etkilendiği kadar toplumu nasıl etkilediği de önemli bir husustur. Bu çalışmada kadınların reklamlarda nesneleştirilmesi, erkeklere hizmet eder konuma yerleştirilmesi, reklamı yapılan ürünlerin kadın ürünleri-erkek ürünleri olarak ayrıştırılmasına değinilerek reklamların toplumsal cinsiyet ile etkileşimi araştırılmıştır. Reklam sektöründe cinsiyet öğesinin kullanımı irdelenerek problemler tespit edilip örnekler ile açıklanmıştır. İkinci bölüm cinsiyeti ve toplumsal cinsiyeti iyi anlamak için aralarındaki farka vurgu yapan cümlelerle hazırlanmıştır. Ayrıca reklamlardaki cinsiyet eşitsizliğine de giriş yapılarak asıl konuya giriş sağlanmıştır. Üçüncü bölümde ise reklam kampanyalarında cinsiyet kullanımı geniş açıdan ele alınarak konunun retorik ve göstergebilimsel analizine yer verilmiştir. Dördüncü bölüm kadınların metalaştırıldığı, bir kalıba sokulduğu, cinsiyetçi konumuna gelen reklamlardan derlenerek hazırlanmıştır. Hem dünyadan hem de Türkiye'den göreceğimiz örnekler bu sorunun varlığına ikna eder vaziyettedir.
Özet (Çeviri)
Advertisements are a very powerful promotional tool that can reach a large part of the society at any time and anywhere, and can significantly affect the target audience. For this reason, it is an important issue how advertisements affect the society as well as how they are affected by the society. In this stuy, the interaction of advertisements with gender was investigated by referring to the objectification of women in advertisements, their placement in a position to serve men, and the seperation of advertised products as women's products and men's products. By examining the use of gender in the advertising industry, the problems were identified and explained with examples. The second part is prepared with sentences emphasizing the difference between them in order to better understand gender and gender by society. In addition, the gender inequality in advertisements was also introduced and the main topic was introduced. In the third part, the use of gender in advertising campaigns is discussed from a broad perspective and rhetorical and semiotic analysis of the subject is given. The fourth chapter is prepared by compiling from advertisements in which women are commodified, molded and turned into sexist. The examples we will see from both the world and Türkiye are convincing of the existence of this problem.