Reklamlarda ideoloji ve toplumsal cinsiyet: Değişen stereotip yapılarına yönelik bir inceleme
Ideology and gender in advertisements: A study on changing stereotype structures
  1. Tez No: 804815
  2. Yazar: BUSE ÖZBÜKERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM YEYGEL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Çalışmanın temel amacını, reklamlarda var olan ideolojilerin açığa çıkarılması ve reklamların geçmişten günümüze barındırdığı cinsiyet stereotiplerinin incelenmesi oluşturmaktadır. Bu bağlamda 2018 senesi araştırmanın analiz sürecinde bir kıstas olarak ele alınmaktadır. Bunun nedeni ise Türkiye'de reklamcılık alanında önemli bir kuruluş olan Kristal Elma Reklam Yarışmasının, 2018 yılında ilk defa ödüllendirmeye açmış olduğu“Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”kategorisi olmaktadır. Örneklem bu ölçüte göre, 2018 sonrası ve öncesi olmak üzere Finish, Beko, Atasay ve Selpak markalarının ikişer reklamını içermektedir. Araştırma sonucuna göre reklamlarda cinsiyet stereotiplerinin değişiminin yıllara göre ve sektöre göre değişiklik gösterdiği görülmüştür. 2018 öncesi anne, eş, ev hanımı gibi stereotiplerle hassas / kırılgan özelliklere sahip olan kadınlar, 2018 sonrası reklamlarında güçlü, başarılı ve yetenekli olarak vurgulanmaktadır. Aynı şekilde erkek stereotipleri ise 2018'den önce ilgi - hizmet bekleyen / kaba stereotiplerinden, eş / aile babası / kibar / eşitlikçi erkek olarak konumlandırılmaktadır. Bu bağlamda reklamların yıllara ve sektöre göre bakış açısının ve hakim değerlerin değiştiği söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to reveal the ideologies in advertisements and to examine the gender stereotypes that advertisements have harbored from past to present. In this context, the year 2018 is taken as a criterion in the analysis process of the research. The reason for this is the“Gender Equality in Advertising”category that the Kristal Elma Advertising Competition, an important organization in the field of advertising in Turkey, opened for awarding for the first time in 2018. According to this criterion, the sample includes 2 advertisements from each brand before and after 2018. According to the results of the research, it was observed that the change of gender stereotypes in advertisements varied by years and by sector. Before 2018, women with stereotypes such as mother, wife, housewife and sensitive / fragile characteristics are emphasized as strong, successful and talented in post-2018 advertisements. Likewise, male stereotypes are positioned as husband / family man / polite / egalitarian men from the stereotypes of interest - service waiting / rude stereotypes before 2018. In this context, it can be said that the perspective and dominant values have changed according to the years and sector.