A new power line fault detection using enhanced machine learning techniques
  1. Tez No: 826310
  2. Yazar: NAWAR MAJID DHAHIR ALDHAHER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Elektrik hatları, büyük enerjileri iletmek için tasarlanmış en yaygın mühendislik sistemlerinden biridir. ülkenin bir köşesinden diğer yönlere kadar çok uzaklara elektrik miktarları. bu hatların farklı manzaralar ve coğrafi konumlar üzerindeki dağılımı onları daha fazla yapar çeşitli hava felaketlerine karşı savunmasızdır ve genellikle hat kesintilerine neden olur. Hatalı hat gereksiz kitlesel üretimi sınırlamak için mümkün olan en kısa sürede kaldırılmalıdır. arıza noktasından elektrik ve aynı zamanda sistemin kararlılığını eski haline getirmek için enerji akışının normal çalışmasına devam etmek için mümkün olan en kısa sürede. Burası sağlam bir hata tanımlama, sınıflandırma ve sınırlama algoritmasına sahip olmanın önemi başarılı bir şekilde yönetebilen ve sürdürebilen bir dijital geçiş sistemi devreye giriyor. Bu çalışmada, sistemdeki hataları tespit etmek için uygulanan yeni yöntem tabanlı makine öğrenmesi teknikleri iletim hatları. Eğitmek için kullanılan GWO ve PSO tabanlı önerilen yöntem AdaBoost ve %99,64 doğruluk sundu.
Özet (Çeviri)
Power lines are one of the most common engineering systems designed to transmit large amounts of electricity from one corner of the country to as far away in other directions. The distribution of lines over different landscapes and geographical locations makes them more vulnerable to various weather disasters, often resulting in line outages. The faulty line should be removed as soon as possible in order to limit the unnecessary massive generation of electricity from the fault point and, at the same time, to restore the stability of the system as soon as possible to resume the normal operation of the energy flow. This is where the importance of having a robust error identification, classification, and containment algorithm that can successfully manage and maintain a digital transition system comes in. In this study, new method-based machine learning techniques applied to detect faults in the transmission lines. The proposed method based GWO and PSO which are used to train the AdaBoost and presented 99.64% accuracy.