Ekofeminizm bağlamında kadın akademisyenlerin bakış açısından kadının ev içi emeği: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi örneği
Women's domestic labour from the perspective of women academics in the context of ecofeminism: The case of Kırşehir Ahi Evran University
- Tez No: 826311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
“Ekofeminizm Bağlamında Kadın Akademisyenlerin Bakış Açısından Kadının Ev İçi Emeği: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Örneği”adlı tez, kadın ve doğa ilişkisi üzerine odaklanmaktadır. İçerisinde bulunduğumuz çağın en önemli sorunları arasında çevre ve kadın sorunlarının olduğu görülmektedir. Bu yüzden kadın sorunları da çevre sorunları da birçok araştırma ve çalışmaya konu olmaktadır. Feminist teorilere konu olan kadın sorunları, 1970'li yıllarda kadın ve doğa sorunlarını sentezleyen“ekofeminist teoriyi”ortaya çıkarmıştır. Ekofeminizm kadın ve doğa özdeşliğini konu edinir ve birkaç alt başlıkta incelenir. Ekofeminizmin temel argümanlarından biri, kadının ve doğanın tahakküm altında olmasıdır. Ekofeminist teori, kadın ve doğaya yönelik sorunların temelinde erkek egemen anlayışın olduğunu öne sürer. Buna göre ataerkil zihniyetin sömürüsüne ve tahakkümüne doğa ve kadın maruz kalmaktadır. Kapitalist sistemle birlikte bu tahakküm ve ikili sömürü ise hız kazanmaktadır. Doğaya atfedilen değer ile kadının ev içi emeğine atfedilen değer özdeş kabul edilebilir mi? Yani feminist teorinin konusu olan“ev içi emek”, ekofeminist teorinin konusu olan“doğa/çevre”ile ortak paydada buluşabilir mi? Bu soruların cevabını bulabilmek için kadın akademisyenlere nitel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Hem doğa hem de kadın ve onun emeği dünya düzeni içerisinde varlıklarını tam olarak gösterememektedir. Doğanın ve kadın emeğinin insanlık için katkıları görülmemektedir. Bu çalışmada ataerkil zihniyetin sömürüsü içinde yer alan kadının ev içi emeğinin ekofeminist teori perspektifinden saha verileriyle analiz edilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
“Women's Domestic Labour from the Perspective of Women Academicians in the Context of Ecofeminism: The Case of Kırşehir Ahi Evran University”focuses on the relationship between women and nature. When we look at the most important problems of the age we are in, it is seen that these are environmental and women's problems. Therefore, women's problems and environmental problems are the subject of many researches and studies. Women's problems, which were the subject of feminist theories, led to the emergence of“ecofeminist theory”in the 1970s, which synthesised the problems of women and nature. Ecofeminism deals with the identity of women and nature and is analysed under several sub-headings. One of the main arguments of ecofeminism is that women and nature are under domination. Ecofeminist theory argues that male-dominated understanding is at the root of the problems related to women and nature. Nature and women are subjected to the exploitation and domination of the patriarchal mentality. With the capitalist system, this domination and dual exploitation accelerates. In this study, it is tried to show the connection of women's domestic labour, which takes place in the exploitation of patriarchal mentality, through ecofeminist theory. Can the value attributed to nature and the value attributed to women's domestic labour be considered identical? In other words, can“domestic labour”, the subject of feminist theory, find common ground with“nature/environment”, the subject of ecofeminist theory? In order to find answers to these questions, qualitative research method was applied with female academics. From the perspective of women academics, the concept of domestic labour was analysed through the relationship between women and nature. Both nature and women and their labour cannot fully manifest their existence in the world order. Nature and women's labour do not seem to contribute to humanity. The aim of this study is to research and analyse the relationship between women and nature and the general situation of domestic labor.