Investigating the differential relationship between the big five domains of social and emotional skills and mathematics achievement using OECD's SSES
OECD'nin SSES araştırması kapsamında ele alınan sosyal ve duygusal beceriler ve matematik başarısı arasındaki ilişkinin farklı gruplar için incelenmesi
- Tez No: 826309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı,“büyük beşli”beceri alanı tarafından ölçülen sosyal ve duygusal beceriler ile matematik başarısı arasındaki farklı ilişkiyi sosyoekonomik statü, cinsiyet ve sosyal duygusal öğrenme değerlendirme grupları için araştırmaktır. Bu amaçla çalışmada, OECD 2019 sosyal duygusal becerileri ölçme anketinin Türkiye verileri kullanılmıştır. OECD kavramsal çerçevesi, farklı uygulamalı çerçevelerdeki becerileri birleştirir ve bütünleştirir (Kankaraš & Suarez-Alvarez, 2019). Büyük beşli sosyal ve duygusal beceri modeli, görev performansı, duygu düzenleme, başkalarıyla etkileşimde olma, iş birliği ve açık fikirlilikten oluşur (Kankaraš ve Suarez-Alvarez, 2019). Bu çalışmanın katılımcıları İstanbul' da bulunan 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Sonuçlar, matematik başarısındaki varyansın %8'inin (R^2==0.077) sosyal ve duygusal beceri boyutları ile, özellikle açık fikirlilik, duygusal düzenleme ve başkalarıyla etkileşimde olma ile açıklandığını göstermiştir. Ayrıca, erkek ve kız çocuklarında matematik başarısı ile sosyal ve duygusal beceriler arasında farklı bir ilişki bulunmaktadır. Sosyal ve duygusal beceriler ile matematik başarısı arasındaki ilişki,, kızlarda (R^2=0.092) erkeklere göre (R^2=0.056) daha güçlüdür. Diğer bir yandan, kullanılan model düşük sosyoekonomik statüdeki öğrencilerin matematik başarısındaki varyansın (R^2=0.130) %13'ünü açıklarken, orta sosyoekonomik statüdeki öğrencilerin matematik başarısındaki varyansın % 9'unu açıklamaktadır (R^2=0. 091). Ayrıca, kullanılan model yüksek sosyoekonomik statüdeki öğrencilerin matematik başarısındaki varyansın %6 'sını açıklamaktadır (R^2=0. 056). Dolayısıyla farklı SES düzeyleri için sosyal ve duygusal beceriler ile matematik başarısı arasında farklı bir ilişkinin olduğu söylenebilir. Son olarak, değerlendirilmeyen (R^2= 0.062), informal olarak değerlendirilen (R^2=0. 080) ve formal değerlendirilen (R^2=0.091) sosyal duygusal öğrenme grupları için beş boyutlu SSES modeli ile matematik başarısı arasında da farklı bir ilişki bulunmaktadır. Genel olarak, bulgular matematik başarısı ile duygusal beceriler arasındaki ilişkiyi anlamak için gruplama değişkenlerinin dikkate alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of the study is to investigate the differential relationship between the social and emotional skills measured by the“big five”skill domains and mathematics achievement for socioeconomic status, gender, and level of SEL evaluation groups. For this purpose, the study used the OECD 2019 Survey data on social-emotional skills from Turkey. The OECD conceptual framework combines and integrates skills from different applied frameworks (Kankaraš & Suarez-Alvarez, 2019). Big five model of social and emotional skills consists of task performance, emotional regulation, engaging with others, collaboration, and open-mindedness (Kankaraš & Suarez-Alvarez, 2019). In the current study, the participants are 9th grade, 10th grade, and 11th grade students in Istanbul, Turkey. The results indicated that 8% of the variance in mathematics achievement (R^2=0.077) was explained by the social and emotional skills domains, especially with open mindedness, emotional regulation and engaging with other domains. Also, there is a differential relationship between mathematics achievement and social and emotional skills for boys and girls. The relationship between social and emotional skills and mathematics achievement is stronger for girls (R^2=0.092) than boys (R^2=0.056). On the other hand, the results showed that while for low level SES students this model explains 13% of the variance in mathematics achievement (R^2=0.130), for medium level SES students, it explains 9% of the variance in mathematics achievement (R^2=0. 091). Furthermore, for high level SES group, the model explains 6% of the variance in mathematics achievement (R^2=0. 056). Therefore, it can be stated that there is differential relationship between social and emotional skills and mathematics achievement for different levels of SES. Lastly, there is a differential relationship between the five domains SSES model and mathematics achievement for non-evaluated (R^2= 0.062), informally evaluated (R^2=0. 080) and formally evaluated (R^2=0.091) SEL groups. Overall, the findings suggest that grouping variables need to be taken into consideration to understand the relationship between the mathematics achievement and emotional skills.