COVİD-19 hastalığını geçirmiş bireylerde solunum egzersizlerinin akciğer volümü ve kapasitesine etkisi
The effect of respiratory exercise on lung volume and capacity in individuals with COVİD-19 disease
  1. Tez No: 826313
  2. Yazar: DOĞUHAN BURAK ÇITLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRMÜZ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bilateral intersiyel pnömoniye neden olan Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş bireylerde solunum egzersizleri post akut dönemde görülebilecek fonksiyonel kayıpların en aza indirgenmesinde etkili bir yöntem olabilir. Bu açıdan sunulan bu araştırma 16-25 yaş grubu Covid 19 geçirmiş bireylerde solunum egzersizlerin akciğer volümü ve kapasitesine etkisinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya katılanların yaşın belirlenmesinde kimlik bilgisi esas alınmıştır. Bu araştırmanın gerçekleşmesi için gerekli izinler alınarak, Covid-19 hastalığını geçirmiş bireylerde yüz yüze olacak şekilde solunum egzersiz uygulamaları uzmanlar eşliğinde uygulatılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Çanakkale ilinde ikamet eden, araştırmamızdan bir ay öncesi Covid-19 hastalığını geçirmiş, 16-25 yaş aralığında olan 17 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan gönüllülere dört hafta süreyle haftada 3 gün olmak üzere günde 3x12 tekrar nefes egzersizi uygulanmıştır. Araştırmaya gönüllü olarak katılan bireylere derin nefes egzersizi, nefes tutma egzersizi ve balon şişirme egzersizi olmak üzere üç tür nefes egzersizleri uygulanmıştır. Nefes egzersizlerinden önce gönüllülerden boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, göğüs çevre ve çap, İKAS, SKB, DKB, O2 satürasyonu, VC, FVC, FEV ve FEV1 ölçümleri alınmıştır. Elde edilen veriler ortalama ve standart sapma olarak sunulmuştur. Ölçümler arası karşılaştırmada bağımlı gruplarda t testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p0,05) tespit edilmiştir. v Sonuç olarak, nefes egzersizlerin katılımcıların akciğer fonksiyonlarına olumlu katkı sunması, Covid 19 sonrası oluşan komplikasyonların azalmasına ve uygulanan solunum egzersizlerinin Covid-19 sonrası rehabilitasyon sürecine de katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
reathing exercises can be an effective method in minimizing functional losses that can be seen in the post-acute period in individuals who have had Covid-19 infection causing bilateral interstitial pneumonia. In this respect, this study was carried out to determine the effect of respiratory exercises on lung volume and capacity in individuals aged 16-25 years who had Covid 19. Identity information was taken as a basis in determining the age of the participants in the study. Required permissions were obtained for the realization of this research, and face-to-face breathing exercises were performed on individuals who had experienced the Covid-19 disease. The sample of the study consisted of 17 people between the ages of 16-25, residing in Çanakkale, who had the Covid-19 disease one month before the study, and participated voluntarily. The volunteers participating in the study were given breathing exercises 3x12 per day, 3 days a week for four weeks. Three types of breathing exercises were applied to the individuals who voluntarily participated in the study: deep breathing exercise, breath holding exercise, and balloon inflation exercise. Before the breathing exercises, height, body weight, body fat percentage, chest circumference and diameter, ICAS, SBP, DBP, O2 saturation, VC, FVC, FEV and FEV1 measurements were taken from the volunteers. Obtained data are presented as mean and standard deviation. The t-test was used in dependent groups for comparison between measurements. The significance level was accepted as p0,). 05) has been detected. vii As a result, it is thought that the breathing exercises applied will contribute positively to the lung functions of the participants, the reduction of complications after Covid 19, and the breathing exercises applied regularly will also contribute to the rehabilitation process after Covid-19.