Yetişkinlerde psikolojik sağlamlık, depresyon ve beş faktör kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between psychological resilience five factor personality traits and depression in adults
  1. Tez No: 826312
  2. Yazar: SENANUR SOLMAZ ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada kişilerin psikolojik sağlamlık seviyelerinin kişilik özellikleri ve depresyonla olan ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaçla ele alınan sosyo-demografik değişkenlerle psikolojik sağlamlık, depresyon ve beş faktör kişilik özellikleri arasındaki ilişkiler incelenmiş, sosyo-demografik değişken gruplarıyla bağımlı değişkenler (psikolojik sağlamlık, beş faktör kişilik özellikleri ve depresyon) düzeyleri bakımından anlamlı fark olup olmadığı araştırılmıştır. İlişkisel tarama yöntemiyle gerçekleştirilen bu araştırmanın örneklemi Türkiye'de 18-65 yaşları arasında olan 165 erkek, 251 kadın toplam 416 kişiden oluşmaktadır. Veri toplamak amacıyla katılımcıların sosyo-demografik özelliklerine ilişkin bilgiler“Kişisel Bilgi Formu”kişilik özelliklerini ölçmek için“Beş Faktör Kişilik Envanteri”, depresyon düzeylerini belirlemek için“Beck Depresyon Ölçeği”ve psikolojik sağlamlık seviyelerini ölçmek için“Connor- Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 29.0 paket programı ile yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, psikolojik sağlamlık ile tüm kişilik boyutları pozitif ilişkili, depresyon negatif yönde ilişkili bulunmuştur. Kadınlarda uyumluluk seviyesi daha yüksekken erkeklerin sorumluluk seviyeleri daha yüksek bulunmuştur. Erkeklerde duygusal değişimin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Kadınlarda depresyon puanları daha yüksek bulunmuştur. Yapılan regeresyon analizleri sonucunda depresyon ve uyumluluk, sorumluluk ve duygusal değişimin, psikolojik sağlamlığı yordadığı bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between the psychological resilience levels of individuals and their personality traits and depression. For this purpose, the relationships between socio-demographic variables, resilience, depression and five-factor personality traits were examined, and it was investigated whether there was a significant difference between socio-demographic variable groups and dependent variable (psychological resilience, five-factor personality traits and depression) levels. The sample of this research, which was carried out with the relational screening method, consists of 416 people, 165 men and 251 women, aged between 18-65 years in Turkey. In order to collect data, the“Personal Information Form”was used to measure the socio-demographic characteristics of the participants, the“Five Factor Personality Inventory”was used to measure the personality traits, the“Beck Depression Scale”to determine the depression levels, and the“Connor-Davidson Psychological Resilience Scale”to measure the resilience levels. Data analysis was done with SPSS 29.0 package program. According to the results of the research, resilience and all personality dimensions were positively related, while depression was negatively related. While the level of agreeableness was higher in women, the level of conscientiousness was higher in men. It was determined that emotional change was higher in men. Depression scores were higher in women. As a result of regression analysis, it was found that depression and agreeableness, conscientiousness and emotional change predict psychological resilience. The results of the research were discussed in the light of the relevant literature.