2018 biyoloji öğretim programı ölçme ve değerlendirme anlayışlarının 9-10. sınıf ders kitaplarına yansımaları
2018 biology teaching program measurement and evaluation approaches reflections on 9th-10th grade books
- Tez No: 826314
- Danışmanlar: PROF. DR. SITKI EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2018 Biyoloji Dersi Öğretim Programı doğrultusunda hazırlanan 9. ve 10. Sınıf Biyoloji ders kitaplarına yansıyan ölçme ve değerlendirme anlayışlarının incelenmesidir. Araştırma yöntemi olarak nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup, nitel veri toplama yöntemlerinden olan doküman incelemesine başvurulmuştur. 2020- 2021 ve 2021-2022 eğitim öğretim dönemlerinde 9-10. Sınıf düzeyinde ortaöğretim Biyoloji dersinde okutulan kitaplar incelenmiştir. Hazırlanan ders kitaplarındaki üniteler incelenerek, tekniklerin kullanım sıklığı Nartgün (2009) tarafından tablolaştırılan kategoriler dikkate alınarak sınıflandırılmıştır. Araştırma sonucunda incelenen 9-10. Sınıf Biyoloji Ders Kitaplarında i) V-diyagramı, balık kılçığı, poster, portfolyo, gösteri, metin vb. ve oyun vb. teknikler hiç yer almamıştır, ii) Venn şeması, yapılandırılmış grid, tanılayıcı dallanmış ağaç, kelime ilişkilendirme testi, kavram haritası, öz ve akran değerlendirme, görüşme ve gözlem gibi teknikler kısmen yer almıştır, iii) tamamlayıcı (veya alternatif) ölçme ve değerlendirme tekniklerine oranla geleneksel ölçme ve değerlendirme tekniklerinin daha fazla yer aldığı belirlenmiştir. Araştırma kapsamında incelenen 9-10. Sınıf Biyoloji ders kitaplarında, 2018 Biyoloji Dersi Öğretim Programında açıklanan ölçme ve değerlendirme anlayışının büyük ölçüde yansımadığı gözlenmiştir. Araştırmanın bulgularına dayanılarak ilgili ders kitaplarında hiç yer almayan ve kısmen yer verilen tekniklerin, ölçne ve değerlendirme anlayışlarını daha kapsamlı ele alacak şekilde düzenlenmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the measurement and evaluation understanding reflected in the 9 th and 10 th grade biology textbooks prepared in line with the 2018 Biology Course Teaching Program. Qualitative research method was used as the research method, and document analysis, which is one of the qualitative data collection methods, was used. In the 2020-2021 and 2021-2022 academic year, 9-10 grade level secondary school biology books were examined. The units in the prepared textbooks were examined and the frequency of use of the techniques was classified by considering the categories developed and tabulated by Nartgün (2009). In the 9 th and 10 th Class Biology Textbooks examined as a result of the research, i) V-diagram, fishbone, poster, portfolio, demonstration, text, etc. and game etc. techniques were not included, ii) Techniques such as Venn chart, structured grid, diagnostic branched tree, word association test, concept map, self and peer assessment, interview and observation are partially included, iii) It has been determined that traditional measurement and evaluation techniques are more involved than complementary (or alternative) measurement and evaluation techniques. In the 9-10 Class Biology textbooks examined with in the scope of the research, it was observed that the measurement and evaluation approach explained in the 2018 Biology Course Teaching Program was not reflected to a large extent. Based on the findings of the research, it can be said that the techniques, which are not included in the relevant textbooks and are partially included, should be arranged in a way to deal with the measurement and evaluation understandings more comprehensively.