Mimari tasarımlarda kullanılan doğal yapı malzemelerive estetiği (21. yüzyılda örnekleri)
Natural building materials and aesthetics used inarchitectural designs (examples of the 21st century)
- Tez No: 826350
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVNİHAL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dünyada inşaat sürecinde doğal yapı malzemelerin kullanımını teşvik etmeye başlayan birçok dernek vardır. Bunun nedeni, doğal malzemelerin kolay bulunması ve bir dizi sağlık, ekonomik ve kültürel faydaya sahip olmasıdır. Ahşap, toprak, taş ve saman balya gibi doğal yapı malzemeler; insanlığın barınma ve güvenliğini doğal etkenlerden koruyan doğal yapı malzemelerdir. Ayrıca bu malzemeler, birçok tarihi eserin korunmasında ve estetik rolünün yansıtılmasında etkili olmuştur. Doğal yapı malzemelerini doğru kullanmak ve teknolojik gelişmeyle doğru orantıda birleştirmeye çalışmak bizlere güzel bir mimari miras sunmaktadır. Son zamanlarda dünyanın birçok ülkesinde farklı bina örnekleriyle fark etmeye başladığımız bu durum bizlere bu gelişmelerin doğru orantıda ilerlediğine kanıt oluşturmaktadır. Günümüzde teknolojiye ve insanlığın gereksinimlerine uygun birçok doğal yapı estetik görünüm oluşturmaktadır. Estetik standartlar, mimari projelerde estetik oranının yükseltilmesinde ve artırılmasında büyük ve önemli bir rol oynamaktadır. Bu kriterler: Çizgi - yön, form, ölçü - oran, renk, doku, ışık - gölge, hareket, ritim, uyum - uygunluk, desen vb. bu araştırma yapılırken bilinen estetik standartlar esas alınarak doğal malzemelerin estetik olarak kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There are many associations around the world that have started to encourage the use of natural materials in the construction process. This is because natural materials have a range of health, economic and cultural benefits, and are also easily found. Natural building materials such as wood, soil, stone, and straw bales are natural building materials that protect the shelter and safety of humanity from natural factors. In addition, these materials have been effective in preserving many historical monuments and reflecting their aesthetic roles. Using natural building materials correctly and trying to combine them with technological development in the right proportion offers us a beautiful architectural heritage. This situation, which we have recently started employing with different building examples in many countries of the world, provides us with evidence that these developments are progressing in the right proportion. Nowadays, there are many natural material aesthetical buildings that are compatible with technology and the requirements of humanity. Aesthetic standards play a big and important role in raising and increasing the aesthetic ratio in architectural projects. These criteria are: Line - direction, form, measure - proportion, color, texture, light - shadow, movement, rhythm, harmony - conformity, pattern etc. while conducting this research, it was seen that natural materials were used aesthetically, based on known aesthetic standards.