Sinir koruyucu radikal prostatektomi sonrası erektil disfonksiyonu predikte eden faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors predicting erectile dysfunction in patients undergoing nerve sparing radical prostatectomy
- Tez No: 826351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİT NURİ GÖRGEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Hastanemizde Nisan 2020-Mart 2023 tarihleri arasında bilateral sinir koruyucu laparoskopik radikal prostatektomi vakalarının postop IIEF-5 skoruna göre diyabet, hipertansiyon, koroner arter hastalığı, hiperlipidemi, hastanın yaşı, sigara/alkol kullanımı, Gleason skoru, patolojik T evresi, operasyon öncesi IIEF-5 skoru ve vücut kitle indeksi değerlerinin karşılaştırılması ve erektil fonksiyon açısından önemli faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Hastanemiz hasta kayıt sisteminden Nisan 2020-Mart 2023 tarihleri arasında üroloji kliniğinde yatan hastalar incelenmiştir. Araştırmamıza kabul kriterini karşılayan bilateral sinir koruyucu laparoskopik radikal prostatektomi yapılan 79 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastalar 6.ayda ölçülen IIEF-5 skoruna göre erektil fonksiyonları değerlendirilmiştir. IIEF-5 skoru 12(şiddetli ve orta ED) cut-off değer olarak belirlenmiş ve iki alt gruba ayrılmıştır. Her bir tanı grubu kendi içinde karşılaştırılmıştır. Operasyon öncesi(preop) IIEF-5 skoru, diyabet, hipertansiyon, koroner arter hastalığı, hiperlipidemi, vücut kitle indeksi (BMI), yaş, patolojik T evresi, gleason skoru, sigara ve alkol kullanımı parametrelerine göre operasyon sonrası(postop) IIEF-5 skoru karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir. Çalışmamıza dahil edilen ve kriterleri karşılayan hastaların anamnezi, laboratuvar sonuçları, klinik takip ve konsültasyonları, patoloji sonuçları hastane bilgi yönetim sistemi (PROBEL) üzerinden geriye dönük olarak incelendi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 programı kullanıldı ve sayısal değişkenler tanımlayıcı tablolarda ortalama ± standart hata olarak gösterildi, kategorik değişkenlerse yüzde ve sayı (kolon yüzdesi) olarak verildi. Çalışmada veriler, ortalama, standart sapma, median, minimum, maksimum, frekans ve yüzde olarak verildi. İki grubun verilerinin karşılaştırılmasında İndependent samples T test, niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Ki-Kare Testi ve Fisher's Exact Testi kullanıldı. Multivaryant analiz Logistic Regresyon ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study was to compare diabetes, hypertension, coronary artery disease, hyperlipidemia, patient age, smoking/alcohol use, Gleason score, pathological T stage, preoperative IIEF-5 score, and body mass index (BMI) values in cases of bilateral nerve-sparing laparoscopic radical prostatectomy performed at our hospital between April 2020 and March 2023, according to postoperative IIEF-5 scores. We aimed to evaluate important factors related to erectile function. MATERIALS AND METHODS: Patients admitted to the urology clinic at our hospital between April 2020 and March 2023 were examined. A total of 79 patients who met the inclusion criteria for bilateral nerve-sparing laparoscopic radical prostatectomy were included in the study. Erectile function was evaluated based on the IIEF-5 score measured at the 6-month follow-up. An IIEF-5 score of 12 (indicating moderate to severe erectile dysfunction) was set as the cutoff value, dividing the patients into two subgroups. Each diagnostic group was compared within itself. Postoperative (postop) IIEF-5 scores were compared and evaluated according to preoperative (preop) IIEF-5 scores, diabetes, hypertension, coronary artery disease, hyperlipidemia, BMI, age, pathological T stage, Gleason score, smoking, and alcohol use parameters. RESULTS: In the univariate analysis of categorical variables to assess ED in patient groups allocated to evaluate postoperative ED after nerve-sparing radical prostatectomy, age, smoking, diabetes, hypertension, coronary artery disease, and Gleason score were statistically significant, while multivariate analysis revealed a significant relationship with age, diabetes, and Gleason score. Of the 79 patients included in the study, 30 had diabetes. Among the patients without diabetes, 83,7% (41 cases) were considered to have normal erections, while in the diabetic patient group, 96,7% (29 cases) had ED.