Improving thermal efficiency of photovoltaic thermal systems
  1. Tez No: 826355
  2. Yazar: MOHAMMED ABBAS FADHIL AL-KHAFAJI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Fotovoltaik paneller, güneş enerjisini doğrudan elektriğe dönüştürebilir, ancak panellerin sıcaklığı arttıkça verimlilikleri düşer. Bu sorunu çözmek için, Fotovoltaik panellerden güç enerjisi üretimini artırmak için Fotovoltaik termal (PVT) sistemler geliştirilmiştir. Bu araştırma, Irak'ta yatay bir yüzey üzerindeki günlük ve aylık küresel güneş radyasyonunu sunmakta ve bunu PVT su sistemine uygulamaktadır. Tez iki şekilde katkıda bulunuyor: Birincisi, gerçek bir ortamda ısıl verimi artıran yeni bir bakır boru sistemi modelliyor ve ikincisi, Irak'taki güneş radyasyonunun saatlik ve günlük yoğunluğunu araştırıyor. Saniyede 0,01 ila 0,02 kg arasında değişen kütle akış hızlarında toplanan ışınlama kullanılarak, PVT modelinin yüzey sıcaklığı hesaplandı. Deneysel veriler kullanılarak, PVT modelinde yüzey sıcaklığı da hesaplandı. Bulgular esas olarak önceki soruşturmaların bulgularıyla tutarlıydı. Simüle edilmiş testler boyunca yüzey sıcaklığını yükseltmek için sabit giriş sıcaklığına sahip bir PVT sistemi kullanılır. Bu araştırma, dört eşsiz mevsimin hava koşullarını dikkate almaktadır. 0,02 kg/s'lik optimum kütle akış hızı ve sabit düşük giriş sıcaklığı ile bulgular, PVT'nin termal verimliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Photovoltaic panels can convert solar energy directly into electricity, but their efficiency declines as the panels' temperature rise. To solve this problem, Photovoltaic thermal (PVT) systems have been developed to enhance power energy generation from Photovoltaic panels. This research presents the daily and monthly global solar radiation on a horizontal surface in Iraq and applies it to the PVT water system. The thesis contributes in two ways: first, it models a novel copper pipe system that improves thermal efficiency in an actual environment, and second, it investigates the hourly and daily intensity of solar radiation in Iraq. Using collected irradiation at mass flow rates ranging from 0.01 and to 0.02 kg per second, the surface temperature of the PVT model was calculated. Using the experimental data, the surface temperature was also computed in the PVT model. The findings were essentially consistent with those of prior investigations. A PVT system with a constant input temperature is employed to raise the surface temperature throughout simulated testing. This research considers the four unique seasons' weather conditions. With an optimal mass flow rate of 0.02 kg/s and a constant low input temperature, the findings demonstrate the thermal efficiency of the PVT.