Genç kadın hentbolcuların antrenör- sporcu ilişkileri ve sportif yaşam doyumlarının incelenmesi
Investigation of the coach-athlete relationship and sportive life satisfaction of young women handball players
- Tez No: 826356
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN KIZILDAĞ KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada genç kadın hentbolcuların antrenör- sporcu ilişkileri ve sportif yaşam doyumları incelenmiştir. Araştırmaya 2022-2023 sezonunda Türkiye Hentbol Federasyonu bünyesinde olan 19 yaş altı 208 kadın hentbolcu katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulmuş“Kişisel Bilgi Formu”, antrenör-sporcu ilişkisinin derecesinin ölçülmesi amacıyla Jowett ve Ntoumanis (2004) tarafından geliştirilen ve Türkçe geçerlik ve güvenirliği Altıntaş ve arkadaşları tarafından (2012) yapılan“Antrenör-Sporcu İlişkisi Envanteri”kullanılmış ve sportif yaşam doyumunun ölçülmesi amacıyla Diener, Emmons, Larsen, and Griffin (1985) tarafından geliştirilen, Mangan (2018) tarafından spora uyarlaması yapılan Somoğlu ve Cihan (2022) tarafından revize edilen“Sportif Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25 paket programı kullanılmış, demografik verilerin açıklanması için yüzde (%) ve frekans (n) değerlerinden yararlanılmıştır. Verilerin normal dağılım göstermesinden dolayı parametrik testlerden yararlanılmış ve ikili karşılaştırmalar için t testi, ikiden fazla karşılaştırmalar için ANOVA analizi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, antrenör- sporcu ilişkisi, yaş, eğitim durumu, milli olma durumu, antrenörün çalışma deneyimi ve oynanılan lig değişkenlerinde incelendiğinde istatistiki olarak anlamlı fark bulunurken (p0.05). Sportif yaşam doyumu düzeylerinde ise eğitim durumu, milli olma durumu, antrenörün çalışma deneyimi ve oynanılan lig değişkenlerinde istatistiki olarak anlamlı fark bulunurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this research, coach-athlete relationships and sportive life satisfaction of young female handball players were examined. 208 female handball players under the age of 19 within the Turkish Handball Federation participated in the research in the 2022-2023 season. In the study, the“Personal Information Form”created by the researcher was used as a data collection tool, and the“Coach-Athlete Relationship Inventory”, developed by Jowett and Ntoumanis (2004) and whose Turkish validity and reliability was confirmed by Altıntaş et al. (2012), was used to measure the degree of the coach-athlete relationship. In order to measure sports life satisfaction, the“Sportive Life Satisfaction Scale”, developed by Diener, Emmons, Larsen, and Griffin (1985), adapted to sports by Mangan (2018), and revised by Somoğlu and Cihan (2022), was used. SPSS 25 package program was used to analyze the data, and percentage (%) and frequency (n) values were used to explain demographic data. Since the data showed normal distribution, parametric tests were used and t-test was applied for pairwise comparisons and ANOVA analysis was applied for more than two comparisons. According to the findings obtained from the research, there was a statistically significant difference when examined in the variables of coach-athlete relationship, age, education level, national status, coach's working experience and the league played (p 0.05). While there was a statistically significant difference in sports life satisfaction levels in the variables of education level, national status, coach's working experience and the league played (p 0.05).