Study the impact of opening on the hysteretic response of shear wall
  1. Tez No: 826379
  2. Yazar: ZEANALABDEEN GHURAIBAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yapılar, nesnelerin hareket etmesini engellemek için genellikle betonarme perde duvarlar kullanır. yan yan. Bulundukları yere ve yaptıkları işe göre binanın duvarları düz, bağlantılı veya çekirdek duvarlar. Perde duvar sistemleri en iyi şekilde az katlı binalarda çalışır. 20 hikayeye kadar (Bungle). Bükülmeyen duvarlardan ve bükülmeyen çerçevelerden daha fazla malzeme kullanırlar. eğilme Çok fazla cam veya cam bulunan binalarda perde duvar çözümleri kullanılmamalıdır. içini gösteren duvarlar. Çünkü temel periyotlar kısadır ve aradaki sürüklenme katlar sınırlıdır, bu sistemler alçak ve orta katlı binalar için iyidir, çünkü bunlar kararlı ve dirençli. Perde duvar sistemleri deprem yüklerine rağmen hala dayanabilmektedir. diğer dirençli sistemlere göre daha yüksek yapısal taban kesme kuvvetine sahiptirler. Perde duvarları birbirine birleştirilir ve kirişler tarafından tutulur, daha büyük boşluklara yayılabilir. kadar güçlü olabilirler sert çerçeve veya tüm duvar kadar güçlü. Bu çalışma, arasındaki ilişkiyi inceler. yapının uzunluğu ve perde duvar açıklığının boyutu. en büyüğünü bulmak modelleme tarafından göz ardı edilebilecek yuva uzunluğunun yan duvar uzunluğuna oranları. Tasarımcılar bilirse Masif bir duvarın çerçeveye dönüştüğü en küçük açılma oranında modellerini yapabilirler. Güvenli ve kolay kullanım. Bir perde duvar yapısının ne kadar dayanacağını anlamak için ASCE7-16 kod formülü ile sonlu eleman analizi sonuçları karşılaştırılmıştır. Diyaframlar değişebilir aşamalar. Bu seviye, bu boşlukların ortak yapıların 3 boyutlu olarak nasıl gösterildiğini nasıl etkilediğine bakar. Zaman içinde büyüme için bir formül de gündeme getirildi. Ana sonuçlar ve sonuçlar çalışma bu girişten sonra gelir.
Özet (Çeviri)
Structures often use shear walls made of reinforced concrete to stop things from moving sideways. Depending on where they are and what they do, the walls of the building can be flat, connected, or core walls. Shear wall systems work best for low-rise buildings with up to 20 stories (Bungle). They use more material than walls that don't bend and frames that don't bend. Shear wall solutions shouldn't be used in buildings that have a lot of glass or walls that are see-through. Because the fundamental periods are short and the drift between floors is limited, these systems are good for low and mid-rise buildings because they are stable and resistive. Shear wall systems can still withstand earthquake loads even though they have a higher structural base shear force than other resistant systems. Shear walls that are joined together and held up by beams can span larger gaps. They can be as strong as a stiff frame or as strong as a whole wall. This study looks at the relationship between the length of the construction and the size of the shear wall aperture. figuring out the largest ratios of slot length to sidewall length that can be ignored by modelling. If designers know the smallest opening ratio at which a solid wall becomes a frame, they can make their models safe and easy to use. To figure out how long a shear wall structure will last, the ASCE7-16 code formula and the results of finite element analysis are compared. Apertures can change the basic period and sideways movement of shear wall systems. Modeling involves two stages. This level looks at how these gaps affect how common structures are shown in 3D. A formula for growth over time was also brought up. The main results and conclusions of the study come after this introduction.