Development of flexible sensors with conjugated polymers
Konjuge polimerlerle esnek sensörlerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 826423
  2. Yazar: AYBÜKE BÜŞRA ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERIC MENG MENG TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üretim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Esnek elektrot tabanlı sensörler, esnek ve bükülebilir malzemeleri içeren özel bir algılama teknolojisidir. Geleneksel sert elektrotlardan farklı olarak, bu sensörler düzensiz yüzeylere uyum sağlamak veya esnek alt tabakalara entegre edilmek üzere tasarlanmıştır, bu da esneklik ve uyum sağlama gerektiren çeşitli uygulamalarda kullanılmalarını sağlar. Bu tez çalışması, konjuge polimerlerin iletken yüzeylerle entegrasyonuyla esnek sensörlerin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bu hedef doğrultusunda, açık devre potansiyeli ölçümleri yaparak farklı pH değerlerini değerlendirilen Polianilin (PANI) kaplamalı bir elektrokimyasal pH sensörü tasarlandı. İkinci sistem ise Polidiasetilen (PDA) ile kaplanmış aralıklı elektrot (IDE) tabanlı bir gaz sensörünü içermekteydi. Gaz sensörünün duyarlılığı, LCR metre kullanarak empedans değerlerindeki değişikliklerin izlenmesiyle değerlendirildi. Her iki sensör sistemi, E-ışını buharlaştırma yöntemi kullanılarak PET film üzerine gümüş (Ag) elektrotların oluşturulması ve ardından ilgili duyarlı algılama malzemelerinin damlatma yöntemiyle uygulanmasıyla üretildi. Sonuçlar, çeşitli pH değerlerini algılayabilen esnek PANI kaplamalı bir pH sensörünün başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini ve asetik asit karşısında duyarlılık gösteren PDA kaplamalı bir gaz sensörünün olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, sağlık ve gıda gibi alanlar potansiyel uygulamalarda esnek sensör teknolojilerinin ilerlemesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Flexible electrode-based sensors are a specific type of sensing technology that incorporates flexible and bendable materials as the sensing elements. Unlike conventional rigid electrodes, these sensors are designed to adapt to irregular surfaces or be integrated into flexible substrates, enabling their utilization in various applications where flexibility and conformability are essential. This thesis study aims to develop flexible sensors by integrating conjugated polymers with conductive surfaces. To pursue this objective, two distinct sensor systems were developed and investigated for their potential applications. Initially, an electrochemical pH sensor with a Polyaniline (PANI) coating was designed. The pH sensitivity of the sensor was evaluated by performing open-circuit potential measurements using a potentiostat. The second system involved an interdigitated electrode (IDE) based gas sensor coated with Polydiacetylene (PDA). The sensitivity of the gas sensor was assessed by monitoring the changes in impedance values using an LCR meter. Both sensor systems were fabricated by depositing patterned silver (Ag) electrodes onto PET film using the E-beam evaporation method, then applying the respective responsive sensing materials using the drop cast method. The results demonstrated the successful realization of a flexible PANI-coated pH sensor capable of detecting various pH values and a PDA-coated gas sensor exhibiting sensitivity towards acetic acid. These findings contribute to the advancement of flexible sensor technologies for health and food-related potential applications.