Akut karbonmonoksit intoksikasyonunda deksmedetomidin'innöroprotektif etkileri
Acute carbon monoxide dexmedetomidine in its intoxicationneuroprotective effects
- Tez No: 826422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVENÇ DOĞAN, DOÇ. DR. SELÇUK KAYIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Antioksidan, antiapopitotik, antiinflamatuar özellikleri olan Deksmedetomidin'in (DEX) akut karbonmonoksit (CO) toksikasyonunda nöroprotektif etkilerinin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 28 adet Wistar-Albino dişi sıçan kontrol, CO zehirlenme, CO zehirlenme + DEX ve sadece DEX olmak üzere rastgele dört gruba ayrıldı. Çalışma gruplarındaki sıçanlar 3000 ppm konsantrasyonda CO'e 30 dakika boyunca maruz bırakıldı. DEX CO maruziyetinden yarım saat sonra uygulandı. Deney bitiminde sakrifiye edilen sıçanlardan kan ve doku örnekleri alındı. Prefrontal ve hipokampal alanlardan alınan doku örneklerinde Bcl-2 İmmunopositif hücre değerleri immunohistokimyasal yöntem ile elde edilen Bcl-2 antikorların immune ekspresyonlarının ışık mikroskobu altında incelenmesi ile skorlandı. Alınan kan ve sağ hemisfer beyin doku örneklerinden biyokimyasal yöntemlerle MDA, NO, ADMA düzeyleri ile SOD ve CAT aktivite değerleri ölçüldü. Bulgular: Deney grupları arasında CAT, SOD, MDA, ADMA ve NO değerleri istatistiksel olarak farklı idi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to evaluate the neuroprotective effects of Dexmedetomidine (DEX), which has antioxidant, antiapoptotic, anti-inflammatory properties, in acute carbon monoxide toxicity. Material and Method: 28 Wistar-Albino female rats were randomly divided into four groups as control, CO poisoning, CO poisoning + DEX and DEX only. The rats in the study groups were exposed to 3000 ppm CO for 30 minutes. DEX was administered half an hour after the onset of CO exposure. At the end of the experiment, blood and tissue samples were taken from the sacrificed rats. Bcl-2 Immunopositive cell values in tissue samples taken from prefrontal and hippocampal areas were scored by examining immune expressions of Bcl-2 antibodies obtained by immunohistochemical method under light microscope. MDA, NO, ADMA levels, SOD and CAT activity values were measured from blood and right hemisphere brain tissue samples by biochemical methods. Results: CAT, SOD, MDA, ADMA and NO values were statistically different between the experimental groups (p0,05).