Construction of PCL/SF-based electrospun nanofibers for skin tissue engineering applications
Deri doku mühendisliği uygulamaları için elektroeğirme yöntemiyle PCL/İF-temelli nanofilm yapıların oluşturulması
- Tez No: 826432
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA MENCELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Deri eşdeğerleri yüksek dereceli yanıklar ve kronik yaralarda kullanılmak için iyi bir potansiyel göstermektedirler. Integra deri eşdeğeri benzeri halihazırda kullanılan yöntemler deri bozuklukları için hızlı ve kullanışlı bir çözüm olarak öne çıkmaktadırlar. Fakat kullanılan bu yöntemler derinin kendini yenileyip doğal deri yapısının inşaasında ve yara izsiz iyileşme sağlanmasında yetersiz kalmaktadırlar. Bu çalışmada özgün PCL/İF-temelli bir deri eşdeğerinin üretilmesi ve karakterizasyonunun yapılmasını ele alınmıştır. Morfolojik analizlere göre bütün örnekler homojen bir fiber dağılımı göstermiş olup fiberlerde herhangi bir boncuk yapısına rastlanmamıştır. PCL yapısına İF eklenmesinin fiber termal stabilitesini arttırdığı gösterilmiştir. PCL yapısına eklenen İF' nin fiberler arasında intermoleküler etkileşim sağlayarak fiberlerin mekanik gücünü arttırdığı kanıtlanmıştır. Ayrıca, İF eklenmesi örneklerin bükülmezliğini ve yapısal bütünlüğünü geliştirip Young modüllerini arttırmıştır. Temas açısı testleri PCL hariç bütün örneklerin hücre işlevselliğini sürdürmesi için yeterli hidrofilisiteye sahip olduğunu göstermiştir. Hücre proliferasyon ve canlılık testleri fiberler üzerine birincil insan keratinosit hücrelerinin ekimi ile gerçekleştirilmiştir. PCL/İF karışımı olan fiberlerde sadece PCL ve sadece İF olan fiberlere göre daha iyi proliferasyon ve canlılık olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Skin substitutes hold great potential for the treatment of high-degree burns and chronic wounds. Current solutions, including Integra Dermal Template, provide fast and practical treatments for skin defects. However, existing templates cannot provide a solution for the recreation of the native tissue functionality and scarless healing of the wounded site. This study examines the construction and characterization of novel skin substitutes based on PCL/SF blends. According to the morphological analysis, each sample had a homogenous fiber distribution without any beads. It was shown that the thermal stability of nanofibers improved with the incorporation of SF into the PCL structure. Mechanical analysis proved that the addition of SF into PCL enhanced tensile strength by providing intermolecular interactions due to SF functional groups. In addition, Young's modulus of the samples improved with the addition of some SF since it increases the stiffness and the structural integrity of the fiber structure. Water contact analysis demonstrated that all samples obtained adequate hydrophilicity, other than PCL, which is important to maintain cell functionality. Lastly, cell proliferation and viability assays were performed by seeding the scaffolds with primary human keratinocytes. It was observed that using blends of PCL/SF led to better cell proliferation and viability compared to pure PCL and SF scaffolds.