Comparison of missing data imputation methods applied to daily temperature and precipitation data in Turkey
Türkiye'de günlük sıcaklık ve yağış verilerine uygulanan kayıp veri atama yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 826433
  2. Yazar: DİDEM GEZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYLAN YOZGATLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bir çok veri analizinde kullanılan verilerin önemli bir kısmı eksik değerler içermekte ve özellikle zaman bağımlı verilerde gözlem sırasının önemli olduğu durumlarda anlamlı sonuçların elde edilmesini engellemektedir. Bu durum, meteoroloji ve ekonomi gibi alanlarda uygulanan istatistiksel analizlerde güvenilmez sonuçlara yol açmaktadır. Bu zorluğun üstesinden gelmek için zaman serisi verilerinde eksik değerlerin titizlikle ele alınması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, Türkiye Meteoroloji Genel Müdürlüğünden elde edilen günlük ortalama sıcaklık ve toplam yağış verileri kullanılmıştır. Temel amaç, bu veri setlerindeki eksik değerleri çeşitli yöntemlerle tamamlamak ve performanslarını karşılaştırmaktır. Sıcaklık ve yağış verilerine kasıtlı olarak eksik değerler eklenmiştir. Kayıp verileri doldurmak için kullanılan yöntemler arasında Basit Aritmetik Ortalama Yöntemi (SAA), K-En Yakın Komşu Yöntemi (KNN), Rastgele Orman Yöntemi (RF), Zincir Denklemle Çoklu Tamamlama Yöntemi (MICE) ve Genelleştirilmiş Rakip Tamamlama Ağı (GAIN) yer almaktadır. Sonuçlar, Kök Ortalama Kare Hatası (RMSE), Kök Ortalama Kare Hatasının Değişim Katsayısı (CVRMSE) ve Nash-Sutcliffe Verimliliği (NSE) temel alınarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, çoğu durumda Rastgele Ormanların üstün performans sergilediğini, onu KNN ve GAIN yöntemlerinin takip ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A significant portion of the data under analysis contains missing values, which hinders the generation of meaningful results, particularly when dealing with time-dependent data where the order of observations is crucial. This issue leads to unreliable outcomes in statistical analyses applied in fields such as meteorology and economy. To address this challenge, handling missing values meticulously in time-dependent data is imperative. In this thesis, daily average temperature and total precipitation data, obtained from the General Directorate of Meteorology of Turkey, were utilized. The primary objective was to impute the missing values in these datasets using various methods and subsequently compare their performance. Missing values were intentionally introduced into the temperature and precipitation data. The methods employed for imputation included Simple Arithmetic Average Method (SAA), K-Nearest Neighbor Method (KNN), Random Forest Method (RF), Multiple Imputation by Chained Equation Method (MICE), and Generalized Adversarial Imputation Network (GAIN). The outcomes were assessed based on the Root Mean Square Error (RMSE), Coefficient of Variation of Root Mean Square Error (CVRMSE), and Nash-Sutcliffe Efficiency (NSE). The results indicated that Random Forests exhibited superior performance in most cases, followed by KNN and GAIN.