Geometric design and analysis of space framed structures for load transmission in joint - to check the stability and the safety of joint
  1. Tez No: 826445
  2. Yazar: MAYS HASAN HADI ALGBURI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bir uzay çerçeveleri veya uzay yapısı, mimaride bir tasarımda birbirine kenetlenen dikmelerden oluşturulan sert, hafif, kafes benzeri bir yapıdır. Minimum iç destekle devasa genişlikleri yaymak için uzay çerçeveleri kullanılabilir. Hem uzun hem de kısa açıklıklı konstrüksiyonlar için, uzay çerçeve yapıları giderek daha yaygın hale geldi. ETABS V19 ve Amerikan Standartları kullanılarak, bu çalışma uzay çerçeve yapısını modellemiş ve analiz etmiştir. 25'e 25 metre ölçülerindeydi. Standart ASTM A36 ve A36 kalite çelik profiller ASIC-14 HSS3X0.250 ve HSS 2.5X0.188 idi. Yerleşik yük kombinasyonu, Amerikan Standartları tarafından belirtilmiştir. Önerilen yapı, ETAB'dan türetilen 18 yük kombinasyonu kullanılarak analiz edilmiştir. Önerilen yapının maksimum sapması UDStlD2 yük kombinasyonu altında 5.01 mm idi. UDStlS2 yük kombinasyonu, 7,26 mm'lik maksimum sapma ile sonuçlandı. Kesit mukavemeti açısından önerilen yapı için kesme kuvveti ve eğilme momenti zarflarının analizine dayanarak, ana yük kombinasyonları hesaplanmıştır. HSS 3 X 0.250 için elde edilen en yüksek kesme kuvveti ve eğilme momenti değerlerinin her ikisi de 0.1920KN olurken, HSS 2.5 X 0.188 için en yüksek kesme kuvveti değeri -0.03650KN ve eğilme momenti değeri -0.0296KN oldu. Her iki bölüm için kesme kuvveti ve eğilme momenti için elde edilen sonuçlar, her iki HSS bölümünün, farklı yük kombinasyonları ile mukavemet açısından eğilme gerilimine direnmek için dahili olarak daha güçlü olduğunu göstermektedir. Elde edilen P-M oran değerleri orta kesitlerde 0,5 ile 0,70, yan kesitlerde ise 0,0 ile 0,5 arasında değişmektedir. önerilen modelin yan bölümlerinin ekonomik olmadığını göstermektedir. Ekonomik yapı için yan bölümün daha küçük bölümlerle değiştirilmesi gerektiğini belirtir.
Özet (Çeviri)
A space frames or space structure is a stiff, lightweight, truss-like structure that is created from interlocking struts in a design in architecture. To span enormous expanses with minimal interior support, space frames could be employed. For both long and short span constructions, space frame structures have become increasingly commonplace. Using ETABS V19 and American Standards, this study modeled and analyzed the space frame structure. It measured 25 by 25 meters. Standard ASTM A36 and A36 grade steel sections were ASIC-14 HSS3X0.250 and HSS 2.5X0.188. The built-in load combination was specified by American Standards. The proposed structure was analyzed using 18 load combinations derived from ETAB. The proposed structure's maximum deflection was 5.01mm under the load combination UDStlD2. The load combination UDStlS2 resulted in the maximum deflection of 7.26 mm. On the basis of an analysis of the shear force and bending moment envelopes for the proposed structure in terms of section strength, the major load combinations were calculated. The highest shear force and bending moment values obtained for HSS 3 X 0.250 were both 0.1920KN, whereas for HSS 2.5 X 0.188, the highest shear force value was -0.03650KN and the bending moment value was -0.0296KN. The obtained results for shear force and bending moment for both sections show that the both HSS section are internally stronger to resist the bending stress in terms of strength with different load combinations. The obtained P-M ratios values lies between 0.5 to 0.70 at the mid- sections and 0.0 to 0.5 at side-sections. shows that the side sections of the proposed model are not economical. It indicates that the side section should be replaced with the smaller sections for economic structure.