Energy efficient cloud computing using artificial neural networks
  1. Tez No: 826444
  2. Yazar: HANEEN SAEED AL-MUDHAFAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHİ ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu yüksek lisans Tezinde, Bu çaba, bulut bilgi işlem altyapılarını iyileştirmek için akıllı, enerji açısından verimli bir bulut mimarisi oluşturmaya odaklanmaktadır. Bulut verilerinin modernizasyon hızı arttı ve bu da çeşitli modernizasyon metodolojilerini ve modellerini karşılaştıran daha fazla inceleme yapılmasına yol açtı. Türkiye de dahil olmak üzere birçok varlıklı ülke, daha karmaşık ve enerji açısından verimli bulut altyapısına geçiş yaptı. Bulut bilgi işlemin bilgi işlem kaynakları ve temiz, yenilenebilir enerji kullanımını en üst düzeye çıkarmak için bir AI çerçevesi kullanan bir Python uygulaması tasarladık. Bu plan, gelecekteki bir sinir ağı tarafından eğitilmiş dijital ekosistem (YSA) için kavramları ana hatlarıyla belirtir. YSA modeli, kısıtlı bir sistemdeki enerji tahmini görevlerini detaylandırır. Tanınmış şirketler, bulut altyapılarını ve dijital varlıklarını güvence altına alacak politikalar tasarlamak için yapay zekayı kullanır. Bulut bilgi işlem sistemleri, dosya formatlarını alarak, normalleştirerek ve dönüştürerek modernize edildi. Bulut tabanlı altyapıların çoğu başarıyla güncellendi. Bu sistemlere dijital uygulamaların hakim olduğu göz önüne alındığında, bu bekleniyordu. AWS, AZURE, GCP ve Digital Ocean'ın enerji tüketimini inceleyeceğiz. 2015'te dosyaların çoğu hala kağıt üzerinde olduğundan, yükseltme sayısı mütevazıydı. 2020 yılına kadar bulut bilişim sistemlerinin büyük bir kısmı, verilerin %80'i ile eğitilip %20'si ile değerlendirildiğinde tüm bulut bilişim sistemleri için %98,68 doğrulukla dijital formata dönüştürülecektir. Akıllı, enerji tasarruflu bulut çözümleri her yıl geleneksel veri merkezlerinin yerini alıyor. Akıllı enerji tasarruflu bulut sistemleri, bulut bilgi işlem sistemlerinin korunmasına yardımcı olur ve bulut platformlarının nasıl modernize edildiğini ve enerji tahmininde nasıl performans gösterdiğini anlar.
Özet (Çeviri)
In this master's Dissertation, This effort focuses on building an intelligent, energy-efficient cloud architecture to improve cloud computing infrastructures. The rate at which cloud data gets modernized has increased, leading to more reviews comparing the various modernization methodologies and models. Several wealthy nations, including Turkey, have upgraded to more complicated and energy-efficient cloud infrastructure. We designed a Python application that uses an AI framework to maximize cloud computing's usage of computing resources and clean, renewable energy. This plan outlines concepts for a future neural network-trained digital ecosystem (ANN). The ANN model details energy forecasting tasks within a constrained system. Prominent corporations use AI to design policies to secure their cloud infrastructures and digital assets. Cloud computing systems were modernized by acquiring, normalizing, and transforming their file formats. Most cloud-based infrastructures were updated successfully. This was expected, given digital implementations dominate these systems. We'll investigate the energy consumption of AWS, AZURE, GCP, and Digital Ocean. Since most files were still on paper in 2015, the number of upgrades was modest. By 2020, a large part of cloud computing systems will be converted to digital format, with 98.68% accuracy for all cloud computing systems when trained on 80% of the data and evaluated on 20% of the data. Smart energy-efficient cloud solutions are replacing traditional data centers year by year. Smart energy-efficient cloud systems help preserve cloud computing systems and understand how cloud platforms are modernized and perform in energy prediction.