Detection of SQL injection attacks
  1. Tez No: 826450
  2. Yazar: RANA B HADI ALRUBAE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
SQL veri kümelerini kullanan web uygulamaları, SQL enjeksiyon saldırılarına karşı ciddi risk altındadır. İki ayrı veri seti kullanan bu çalışma, SQL enjeksiyon tehditlerini belirlemek için makine öğrenimi sınıflandırma yaklaşımlarının faydasını inceledi. Biri gerçek dünyadan alınan ve diğeri yapay olarak oluşturulan iki veri kümesinde rastgele orman (RF), descion tree (DT), k-en yakın komşular (KNN), gradyan artırma (GB), xgb sınıflandırıcı, doğrusal SVM (Destek Vektörü) Makineler) ve RBF (Radial Basis Function) SVM eğitildi. Sonuçlar, her iki algoritmanın da SQL enjeksiyon saldırılarını kesin ve kesin bir şekilde tespit edebildiğini gösterdi. Sentetik veri seti kullanılarak eğitilen model, gerçek dünya veri seti kullanılarak eğitilen modelden daha iyi performans gösterdi. Bu bulgular, ML sınıflandırmasının SQL enjeksiyon saldırılarını belirleme potansiyelinin yanı sıra model doğruluğunu (ACC) artırmak için çeşitli veri kümeleri kullanmanın değerini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Web applications that employ SQL datasets are at serious risk from SQL injection attacks. Using two separate datasets, this study examined the utility of ML classification approaches for identifying SQL injection threats. On two datasets—one taken from the actual world and the other created artificially—random forest (RF), descion tree (DT), k-nearest neighbours (KNN), gradient boost (GB), xgb classifier, linear SVM (Support Vector Machines), and RBF (Radial Basis Function) SVM were trained. The outcomes demonstrated that both algorithms could precisely and precisely detect SQL injection attacks. The model that was trained using the synthetic dataset outperformed the model that was trained using the real-world dataset. These findings highlight the potential of ML classification for identifying SQL injection attacks as well as the value of employing a variety of datasets to increase model accuracy (ACC).