Intelligent symptoms checker using artificial intelligence
- Tez No: 826451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Küresel olarak, çok çeşitli hastalıkların güvenilir bir şekilde saptanması için karşılanmamış önemli bir ihtiyaç vardır. Bir erken teşhis aracı ve başarılı bir tedavi oluşturmaya çalışırken, hasta grubu tarafından bildirilen çeşitli hastalık süreçlerinin ve altta yatan semptomların karmaşıklığı büyük zorluklar sunmaktadır. Yapay zekanın bir alt alanı olan makine öğreniminin (ML) kullanılmasıyla araştırmacılar, klinisyenler ve hastalar bu zorlukların (AI) bazılarının üstesinden gelebilir. Son araştırmalara dayanan bu makale, makine öğreniminin (ML) çeşitli hastalıkların erken saptanmasına yardımcı olmak için nasıl kullanıldığını tartışıyor.
Özet (Çeviri)
Globally, there is a substantial unmet need for reliable detection of a broad variety of diseases. When trying to establish an early diagnostic tool and a successful therapy, the complexity of the several disease processes and underlying symptoms reported by the patient group offers great difficulties. With the use of machine learning (ML), a subfield of artificial intelligence, researchers, clinicians, and patients can overcome some of these difficulties (AI). Based on recent research, this article discusses how machine learning (ML) is now being utilized to aid in the early detection of a variety of illnesses.