A location-routing problem with multiple trips arising in e-commerce delivery
E-ticaret teslimatında ortaya çıkan çoklu turlu yer seçimi araç rotalama problemi
  1. Tez No: 826458
  2. Yazar: ÇAĞRI DOĞUŞ İYİCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Klasik yer seçimi rotalama problemi (YSRP), optimal depo konumlarını ve rota kararlarını belirlemeyi amaçlayan yaygın bir şekilde çalışılmış bir kombinatoryel optimizasyon problemdir. Bu çalışmada, geleneksel YSRP'nin daha genel bir hali olarak, kısıtlı mesafe kısıtı altında çoklu seferlere izin verilen iki aşamalı bir lokasyon rotalama problemi ele alınmıştır. Konumu önceden bilinen tek bir dağıtım merkezine göre, aday lokasyonlar arasından bölgesel depoların konumları belirlenmiş ve müşterilere nasıl hizmet edileceğine - hangi bölgesel depodan ve hangi rota ile hizmet verileceğine karar verilmiştir. Araçların, toplam seyahat ettikleri mesafe önceden belirlenmiş bir düzeyi aşmadığı sürece, bölgesel depolarına birkaç kez uğrayarak birden fazla tur yapmalarına izin verilmiştir. Problem için farklı matematiksel modeller geliştirilmiş ve modeller basit geçerli eşitsizliklerle güçlendirilmiştir. Ayrıca, çok büyük problem örnekleri için bile makul sürelerde iyi kalitede çözümler sunan bir sezgisel yöntem önerilmiştir. Formülasyonların ve iyileştirmelerin farklı problem boyutlarını ve parametre ayarlarını çözmekteki performansını gözlemlemek amacıyla bir sayısal çalışma tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonucunda, geçerli eşitsizliklerin modellerin performansını iyileştirdiği ve farklı modelleme yaklaşımlarının farklı problem boyutlarında farklı sürelerde ve kalitelerde sonuç verebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The classical location routing problem (LRP) is a well studied combinatorial optimization problem that aims to identify optimal depot location(s) and the routing decisions. In this study, we consider a two-echelon location routing problem with multiple trips under constrained distances as a generalization of the traditional LRP. Given the location of the single distribution center, we determine the locations of the regional depots among a set of candidate locations and decide how to serve the customers - from which regional depot and via which route. We consider a setting where vehicles can perform multiple trips originated from their regional depots as long as the total distance traveled does not exceed a predetermined level. We develop different mathematical models for the problem and strengthen them with simple valid inequalities. We also propose a heuristic solution method that gives feasible solutions in reasonable times even for very large problem instances. The computational experiments are designed and conducted to observe the performance of all formulations and enhancements for solving different problem sizes and parameter settings. The results of the computational experiments show that using valid inequalities improves the solution performance and different modeling approaches perform differently in terms of their run-time and solution quality in small and large instances.