Vehicle routing problem with pickup and delivery and with time windows
Zaman kısıtlı dağıtım ve toplama güzergahı bulma problemi
- Tez No: 232493
- Danışmanlar: PROF. GÜLAY BARBAROSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada Zaman Kısıtlı Dağıtım ve Toplama Güzergahı Bulma problemi için bir optimizasyon metodu geliştirilmiştir. Bu problem tipini çözmek için geliştirilen matematiksel modelde, farklı kapasitelere sahip araçlar, farklı depolardan yola çıkarak, toplama noktalarından aldıkları malı, ilgili dağıtım noktasına teslim ederler. Her bir noktaya belirli zaman aralığı içerisinde hizmet vermeleri gerekmektedir.Problemin çözümü için bir tamsayılı model geliştirilmiştir. Çözümü için tavlama benzetimli bir algoritma geliştirilmiştir. Bu algoritmada çözüm alanı içerisinde komşuluk aramak için iki tip strateji kullanılmıştır. Bunlar, iki farklı talebin toplama ve dağıtım noktalarının birbirleri ile yer değiştirmesi ve farklı araçlar tarafından hizmet verilen taleplerin birleştirilmesidir.Geliştirilen algoritma rastgele üretilmiş problemler üzerinde denenmiştir. Aynı problemler GAMS v22.0 de CPLEX çözücüsü tarafından da çözülmüş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Küçük ölçekli problemler için CPLEX in en iyi sonuçları makul bir zaman içerisinde verdi?gi gözlemlenmiştir. Fakat büyük ölçekli problemler için aynı başarıyı elde edememiştir. Bu tezde geliştirilen algoritma büyük ölçekli problemleri makul bir zaman içerisinde çözebilir niteliktedir.Son olarak geliştirilen algoritma ile Boğaziçi Üniversitesi'nin servis problemi içinen iyi çözüm bulunmaya çalışılmıştır. Metropolitan bir şehir olan İstanbul'un farklısemtlerinde ikamet eden personellerin bulundukları noktadan alınıp Bebek'te bulunan ana kampüse getirilmesine ilişkin problem çözülmüştür
Özet (Çeviri)
This work proposes a metaheuristic metho d for solving Vehicle Routing Problem with Pickup and Delivery with Time Windows (VRPPDTW). The mathematical model which is develop ed to solve this problem tries to fulfill a set of transportation requests within time intervals of related no des of their request by a heterogeneous vehicle eet based at multiple depots so as to minimize the total travel cost.A mixed integer model is developed for this problem, and a Simulated Annealing algorithm (SA) is designed as the solution pro cedure which employs two typ es of moves, namely Request Exchange and Merge.The algorithm is exp erimented on a set of randomly generated instances. The instances are also solved by CPLEX solver within GAMS suite v22.0. The results are compared. It is observed that CPLEX could ? nd solutions for only small-size instances in reasonable computing time. The algorithm develop ed in this thesis is capable of solving large size problems in a reasonable amount of time.Then the SA algorithm is applied to Boğaziçi University (BU) Personnel Transp ortation System to determine the optimal schedule for transporting groups of p ersonnel from speci ? c pickup locations in di ? erent parts of the Metropolitan city of İstanbulto the delivery location, i.e. the main university campus in Bebek