Critical perspectives of art on the urgency of redefining the vital in the Anthropocene
Antroposen'de yaşamsalı yeniden tanımlamanın aciliyeti üzerine sanatın eleştirel perspektifleri
- Tez No: 826469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ EVİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kural değiştirici ekolojik bir fenomen olarak okunması gereken“Antroposen”kavramı, insanoğlunun Dünya üzerindeki dönüştürücü ve yıkıcı etkisiyle birlikte ortaya çıkmıştır. İklim değişikliği, kirlilik ve biyolojik çeşitlilik kaybıyla tanımlanan gezegensel kriz çağında doğayla ilişki kurmanın yeni yollarını hayal etmek ve yaşamsal olanı yeniden tanımlamak insan türü için bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu çalışmaya ilham veren, çağdaş sanat pratiklerinin Antroposen'in değişimini hızlandırdığı köklü düşünce ve eylem biçimlerini sorgulama ve geliştirme konusunda eleştirel bir boyut yaratma potansiyelidir. Sanat, günümüzün politik ekolojisine ve aciliyetlerine daha kapsayıcı, kavramlar ötesi ve öznel bir bakış açısıyla yaklaşmanın yollarını ortaya koyuyor. Dahası, Batı temelli düalist bakış açıları bugün giderek daha fazla sorgulanırken,“diğer”varlıklarla birlikte yaşayışımıza dair insan merkezci ve sömürgeci olmayan tasavvurlara alan açıyor. Doğayla ve insan olmayanlarla iş birliği yapmayı, dolaşık yaşam ağında sorumlu olmayı, dolayısıyla hayati olanın başka biçimlerini algılamayı sağlayacak çağdaş bir estetik sunuyor. Dolayısıyla bu çalışma, eleştirel ve estetik bilgi üretimi sağlayan, Antroposen'de hayatta kalma ve birlikte yaşama umudunu besleyecek yeni anlatıları ortaya çıkaran belirli sanat yapıtlarını incelemektedir. Çevresi ile dolaşık bir insan varoluşu fikri, doğanın ve insan olmayanın temsil ve algılanışının tarihsel perspektiften okuması ile ele alınmaktadır. Dolayısıyla insan olmayan ya da“öteki”olarak kabul gören varoluşların ve yaşam biçimlerinin failliğini yeniden düşünmek incelenen yapıtlar aracılığıyla tartışılabilmektedir. Nihayetinde, çağdaş sanatın sınırlamalardan ve kısıtlamalardan bağımsız sorgulama ve eleştiri olanağı sayesinde Antroposen estetik alanda tartışmaya açılmakta, ihtiyacımız olan düşünme ve eyleme biçimlerinin nasıl algılanabilir, sorgulanabilir, deneyimlenebilir hale geldiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of“Anthropocene”, which should be read as a rule-changing ecological phenomenon, emerged on human beings' transformative and destructive impact on Earth. We, as humans, must imagine new modes of associating with nature and redefining the vital in a period of planetary crisis that covers climate change, pollution, and biodiversity loss. What inspires this work is the critical potential of contemporary art practices to question and enhance the entrenched modes of thought and action that the Anthropocene has catalyzed to change. Art reveals ways to approach today's political ecology and urgencies from a more inclusive, trans-conceptual, and subjective perspectives. Moreover, it gives room for the non-anthropocentric and non-colonial imaginings of our cohabitation with other Earth entities as Western-based dualist perspectives are challenged more and more today. Art provides an aesthetical field to collaborate with and be response-able with other beings, hence, to sense other forms of the vital. Therefore, this study examines specific artworks that provide critical and aesthetic knowledge production and reveal new narratives that foster hope for survival and cohabitation in the Anthropocene. The idea of human existence entangled with the environment is approached by reading the representation and perception of nature and nonhuman from a historical perspective. Therefore, rethinking the agency of nonhuman or“other”existences can be discussed through the artworks examined. Ultimately, thanks to the art's orbit free from limitations and restrictions, the concept of the Anthropocene is open to critical discussions through the field of aesthetics, and how the required thinking and acting mechanisms become sensible, questionable, and experienceable is highlighted.