Aracısız finansman yöntemlerinin uluslararası muhasebe standartları açısından değerlendirilmesi
Review of non-intermediary financing methods according to international accounting standards
- Tez No: 826468
- Danışmanlar: PROF. DR. GANİTE KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Finansal ürün ve hizmetlerin sunumunda teknoloji kullanımının artması, finans piyasalarının işleyişine etki etmektedir. Çevrimiçi teknolojilerin kullanımının yaygınlaşması, finansal piyasalarda geleneksel finansal kurumların aracılığını ortadan kaldıran alternatif yöntemler ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmanın amacı, geleneksel finansal kurumların aracılığı olmaksızın işletmelerin ihtiyaç duyduğu fonlara erişebildiği aracısız finansman yöntemlerini, Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları kapsamında değerlendirmektir. Çalışmanın birinci bölümünde finans sektöründe teknoloji kullanımı açıklanmıştır. Ardından aracısız finansman modelleri kapsamında kitle fonlaması ve kripto varlıklarla işletme finansmanı yöntemleri açıklanmıştır. Aracısız finansman yöntemleri örnekler yardımıyla, Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartlarında yer alan mevcut hükümler kapsamında değerlendirilmiş, önerilerde bulunulmuştur. Çalışmada ödüle dayalı kitle fonlaması, borca dayalı kitle fonlaması, paya dayalı kitle fonlaması, kripto varlık arzıyla işletme finansmanı, mevcut kripto varlıklar yardımıyla işletme finansmanıyla ilgili örneklere yer verilmiştir. Mevcut örneklerde, bu yöntemler aracılığıyla fon toplayan işletmelerin, kitle fonlaması platformlarının, kitle fonlaması platformları ile işbirliği yapan bankaların, kripto varlık arzıyla fon toplayan işletmelerin, kripto varlıkları elinde bulunduran işletmelerin, kripto varlık alım, satımına aracılık eden platformların, finansal raporlama uygulamaları Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları kapsamında değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda kitle fonlaması ve kripto varlıklarla finansman yöntemlerinde Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartlarının durum bazlı değerlendirme yapılarak uygulanmasının uygun olacağı önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The increasing use of technology in the provision of financial products and services also affects the functioning of financial markets. The widespread use of online technologies is creating alternative methods that eliminate the intermediation of traditional financial institutions in financial markets. The aim of this study is to evaluate the non-intermediary financing methods that businesses can access the funds they need without the intermediation of traditional financial institutions within the scope of International Accounting/Financial Reporting Standards. In the first part of the study, the use of technology in the financial sector is explained. Then, within the scope of non-intermediary financing models, crowdfunding and business financing methods with crypto assets were explained. Non-intermediary financing methods have been evaluated according to International Accounting/Financial Reporting Standards and suggestions have been made. In the study, examples related to reward-based crowdfunding, loan-based crowdfunding, equity-based crowdfunding, business financing with the initial coin offering, business financing with existing crypto assets were included. In the examples, the financial reporting practices of enterprises that raise funds through these methods, crowdfunding platforms, banks that cooperate with crowdfunding platforms, enterprises that raise funds through the initial coin offering, enterprises that hold crypto assets, platforms that mediate the trading of crypto assets were evaluated within the scope of International Accounting/Financial Reporting Standards. As a result of the study, it was suggested that it would be appropriate to apply International Accounting/Financial Reporting Standards by making a case-based assessment in crowdfunding and crypto asset financing methods.