Sivil toplum kuruluşlarının dijital ortamdaki statik içeriklerinin görsel tasarım açısından incelenmesi: İHH örneği
Examining the visual design of civil society organizations' static content in the digital environment: A case study of IHH
  1. Tez No: 826477
  2. Yazar: İSLAM ŞENSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüz dünyası, dijitalleşmenin hızlı ve etkileyici dönüşümüne şahitlik ediyor. Teknolojik gelişmelerle birlikte, iletişim ve bilgi akışı dijital ortamlarda yoğunlaşıyor. İnternetin ve dijital platformların gücü, bilgiye erişimi kolaylaştırıyor, farklı kültürleri bir araya getiriyor ve iletişimi sınırları aşan bir boyuta taşıyor. Bu içerik üretimini ve paylaşımını da kökten dönüştürüyor. Dönüşümün en çarpıcı yönlerinden biri, görsel tasarımın dijital ortamdaki rolünün giderek artmasıdır. Sivil toplum kuruluşlarının da üyeleri ve gönüllüleriyle sosyal medya üzerinden de iletişim kurmakta, eyleme geçmekte yahut bağış toplayabilmektedirler. Hedef kitleleri gelişen teknolojik imkanlarla ile zaten sosyal ağlarda yerlerini almış durumdalar. STK'ların temel iletişim teorilerini, grafik tasarım, tipografi, fotoğraf gibi görsel iletişim kavramlarını ve göstergebilimin temel ilkelerini nasıl kullandıkları, biçim ve içerik üretiminde grafik tasarımdan nasıl yararlandıkları ve bununla hedef kitleleri üzerinden nasıl bir iletişim stratejisi oluşturdukları anlaşılmaya ve ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The contemporary world is bearing witness to a rapid and impactful transformation driven by digitalization. With the advent of technological advancements, communication and information flow are becoming increasingly concentrated in digital environments. The power of the internet and digital platforms is simplifying access to information, bringing together diverse cultures, and transcending the boundaries of communication. This, in turn, is fundamentally revolutionizing content creation and sharing. One of the most noteworthy aspects of this transformation is the growing significance of visual design within the digital sphere. Non-governmantel Organization (NGO) are also utilizing social media to communicate with their members and volunteers, take action, and engage in fundraising endeavors. Their target audiences are already well-established within the realm of social networks thanks to the evolving technological landscape. It is aimed to understand and elucidate how NGOs use fundamental communication theories, visual communication concepts such as graphic design, typography, photography, and semiotics' basic principles, how benefit in shaping the form and content from graphic design, and how this contributes to the development of a communication strategy targeting their intended audiences.