The effects of gscm practices on the performance of the Turkish iron and steel industry
Yeşil tedarik zinciri yönetimi uygulamalarının Türk demir-çelik sektörünün performansına olan etkileri
- Tez No: 826476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE KARACAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sürdürülebilirlik çevreye yararlı olan işlerin negatif etkilerini en aza indirmesinden dolayı, kapsamlı bir gelişim için gerekliliktir. Demir-Çelik endüstrisi medeniyetin gelişimine katkı sunan en önemli endüstrilerin başında gelmektedir. Demirin ve çeliğin işlenmesi insanlığı gelişimine katkı sunmuş ve insanlığın dayanıklı aletler yapmasına ve sağlam yapılar inşa etmelerini sağlamıştır. Demir-Çelik endüstrisi beyaz eşya sektörü, otomotiv sektörü, inşaat sektörü, tıbbi cihaz sektörü gibi farklı sektörlerin ana hammadde sağlayıcısıdır. Demir çeliğin insanlık için önemi ortadadır ve sektör insanlığın daha ileri bir medeniyet olmasına hizmet etmektedir. Diğer taraftan, Demir-Çelik üretimi toksik hammadde kullanımını ve kok üretimi, sinterleme, peletleme gibi zarar verici üretim yöntemlerini uygulamayı gerektirmektedir. Ayrıca endüstri yüksek enerji tüketimine ihtiyaç duymaktadır. Bu bağlamda Demir Çelik Endüstrisi uygarlığın gelişmesi açısından çok önemli olan, aynı zamanda çevre bilincine sahip olmadığında gezegene zarar veren ve tüm canlıları tehdit eden bir endüstri olarak tanımlanabilir. Demir-çelik sektörü, üretim süreçlerinin tüm çevresel etkileri üzerinde tam kontrole sahip olmak için Yeşil Tedarik Zinciri Yönetimi' ni uygulamalıdır. Bu çalışma, Yeşil Tedarik Zinciri Yönetimi (YTZY) uygulamalarının Türk Demir Çelik Endüstrisinin çevresel performansı, operasyonel performansı ve ekonomik performansı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bulgular, her bir YTZY uygulamasının çevresel ve operasyonel performans üzerinde farklı düzeyde olumlu etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca bulgular, YTZY uygulamalarının ekonomik performans üzerindeki etkisinin olumlu olduğunu, ancak doğrudan bir etki beyan edecek kadar kayda değer olmadığını göstermektedir. Yalnızca yeşil satın almanın ekonomik performans üzerinde önemli bir etkisi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainability is a requirement to achieve complete development since it minimizes the negative impacts of activities that are beneficial to society. The Iron and Steel Industry (ISI) is one of the essential industries for the development of civilization. Processing iron and steel has served the development of humanity for centuries and has enabled humanity to create durable tools and build solid structures. ISI is a main material provider for different industries such as the household appliances industry, the automotive industry, the building sector, and the medical device industry. The importance of iron and steel for humanity is obvious and the sector serves humanity to become a more advanced civilization. On the other hand, iron and steel production requires the use of toxic raw materials and damaging production methods such as coke production, sintering, and pelletizing. Also, the industry requires high energy consumption. In this context, the Iron and Steel Industry is so important for the development of civilization but also it is harmful for the planet and threatens all living creatures when it doesn't have environmental consciousness. The iron and steel sector should apply GSCM to have full control over all environmental impacts of production processes. The study aims to examine the effects of Green Supply Chain Management (GSCM) practices on environmental performance (EP), operational performance (OP), and economic performance (ECP) of the Turkish Iron and Steel Industry (ISI). Findings indicate that every single GSCM practice has a different level of positive impact on environmental and operational performance. The findings also suggest that the direct impact of GSCM practices on economic performance is positive, but it is not significant enough to declare a direct impact on economic performance. Only green purchasing has a significant effect on economic performance.