Miyazaki sinemasında kahramanın dönüşümü
The transformation of the hero in Miyazaki cinema
- Tez No: 826502
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF CAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hayao Miyazaki bir Japon ve manga sanatçısı, anime çizeri, yönetmen ve senaristtir. Animasyon alanında genellikle doğa, Japon kültürü, çevrecilik gibi temaların bulunduğu filmler yapmıştır. Ürettiği eserlerle dünyaya açılmasının ilk basamağı Rüzgarlı Vadi (Nausicaa Of The Valley Of The Wind) isimli film olsa da, Hayao Miyazaki'nin dünya üzerinde başarısını kanıtlayan ve tanınmasını sağlayan 2001 yılında en iyi animasyon Oscar ödülü aldığı Ruhların Kaçışı (Sprited Away) filmidir. Hayao Miyazaki, sadece Japonya'nın değil, dünya sinemasının önemli bir figürüdür. Manga ve anime dünyasının tartışmasız en etkileyici sanatçılarından biridir. Miyazaki'nin filmlerindeki karakterler her yönüyle özenli ve orijinaldir. Fizik, sosyal ve psikolojik özellikleri birbiriyle bütün oluşturmaktadır. Filmleri Japon kültürüyle çok yakından ilgilidir. Mitolojik unsurlar, geleneksel giysiler ve kültürel ritüeller gibi toplumsal bilinçaltını temsil eden unsurlar filmlerinin ana unsurudur. Bu bağlamda Miyazaki'nin en başarılı ve Oscar ödüllü filmi olan Ruhların Kaçışı (2001) filminin küçük kız kahramanı Chihiro'nun yaşadığı yolculuk ve bu yolculuğun onun gelişimdeki yeri J. Campbell'in“Kahramanın Yolculuğu ve Monomit”modeli üzerinden incelenmiştir. Chihiro'nun geçirdiği hem dış hem de iç yolculuğun Campbell'in modeline uygunluğu modelin içerdiği evreler üzerinden ortaya konulmuştur. Konuyla ilgili literatür taramasına gidilmiş, filmlerden, tezlerden ve kitaplardan yararlanılmış elde edilen veriler betimsel analiz yöntemine tabi tutulmuştur. Çalışma genel olarak dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde animasyonun tarihsel süreci ifade edilirken, ikinci bölümünde animasyon sanatındaki mekan ve karakter tasarımından, üçüncü bölümde Miyazaki'nin filmlerindeki karakter unsurundan bahsedilmiştir. Dördüncü ve son bölümünde ise karakterlerin analizi gerçekleştirilmiştir. Her bölüm, Miyazaki'nin eşsiz sanatının daha derin bir anlayışını sağlamak için titizlikle hazırlanmış ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hayao Miyazaki is a Japanese artist, manga creator, anime illustrator, director, and screenwriter. He has created films within the animation field that typically deal with themes such as nature, Japanese culture, and environmentalism. His first step towards global recognition came with his film“Nausicaa Of The Valley Of The Wind”, but it was the 2001 Best Animated Feature Oscar-winning film“Spirited Away”that solidified Hayao Miyazaki's success and recognition globally. Miyazaki is an influential figure not only in Japanese cinema, but also in world cinema, undeniably being one of the most impactful artists in the manga and anime world. Characters in Miyazaki's films are meticulous and original in every aspect. Their physical, social, and psychological characteristics form a whole. His films are very closely related to Japanese culture. Elements representing the societal subconscious, such as mythological elements, traditional costumes, and cultural rituals, are the main components of his films. In this context, the journey of Chihiro, the young girl protagonist of Miyazaki's most successful and Oscar-winning film“Spirited Away”(2001), and the place of this journey in her development, are examined through J. Campbell's“The Hero's Journey”model. The conformity of Chihiro's external and internal journey to Campbell's model is revealed through the stages contained within the model. Literature on the subject has been reviewed, with films, theses, and books used, and the data obtained have been subjected to descriptive analysis. The study consists of four main sections. The first part expresses the historical process of animation, while the second part deals with space and character design in the art of animation. The third section discusses the character element in Miyazaki's films. The fourth and final part carries out the analysis of the characters. Each section is meticulously prepared and presented to provide a deeper understanding of Miyazaki's unique art.