Education and dehumanization in Dickens' hard times and great expectations
Dickens'in zor zamanlar ve büyük umutlar'daki eğitim ve insandışılaştırma
  1. Tez No: 826509
  2. Yazar: SANEL BIBEROVIC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANAZ ALIZADEH TABRIZI, PROF. DR. ASGHAR HEIDARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, Charles Dickens'ın Zor Zamanlar ve Büyük Umutlar adlı kitaplarında eğitim ve insandışılaştırmaya verilen öneme odaklanmaktadır. Viktorya Dönemi'nde hızlı sanayileşme ve kapitalizmin yükselişi, İngiliz halkının hayatını kökten değiştirmiştir. Bu dönemde, materyalist ve faydacı amaçlara dayalı yeni bir hegemonya ortaya çıkmıştır. Bilim ve teknoloji, geleneksel değerlerin ve dini inançların yerine geçerek insanları duygulardan, yaratıcılıktan ve hayal gücünden yoksun bir dünyaya sürüklemiştir. Yeni Viktorya dönemi hegemonyası, diğer hegemonyalar gibi, söylemini sürdürmek için kurumların desteğine ihtiyaç duymuştur. Viktorya dönemi eğitim sistemi, endüstriyel ve kapitalist gücün kurallarına göre insanları yönlendirmek ve düşüncelerini şekillendirmek amacıyla en etkili mekanizmalardan biri olmuştur. Hem Zor Zamanlar hem de Büyük Umutlar, öğrencilerin insanlıktan çıkarılması için kurgulanmış bir eğitim sisteminin etkilerini göstermektedir. Bu araştırma, Max Weber'in rasyonalizasyon teorisi, Marksizm ve Louis Althusser'in İdeoloji ve Devletin İdeolojik Aygıtları gibi teorilere dayanarak, Charles Dickens'ın Zor Zamanlar eserindeki karakterler olan Gradgrind, Louisa ve Tom gibi çocuklar ile Büyük Umutlar'daki Pip karakterini birleştirerek inceliyor. Bu araştırma, çeşitli makalelere, kitaplara, tarihi olaylara ve Charles Dickens'ın yaşamına atıfta bulunarak, eğitim sisteminin, yaşam koşullarından ve sınıf durumundan bağımsız olarak, her öğrencinin insanlıktan mahrum bırakıldığı ve egemen hegemonya tarafından sömürüldüğü bir sistem olduğunu tartışıyor. Bu sistem, öğrencileri sadece itaatkar bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Referring to Charles Dickens' Hard Times and Great Expectations, this research examines education as a tool for dehumanization during the Victorian Period. The rapid industrialization and rise of capitalism changed the lives of the English people forever as they got introduced to a new hegemony based upon materialistic and utilitarian aspirations. Science and technology replaced tradition and religious beliefs leading people into the new world based upon facts and capital, the world that does not recognize emotions, feelings, creativity, imagination nor any other human trait. Just like any other ruling hegemony, the new Victorian hegemony needed institutions to work in its favor in order to keep the discourse in power. It turns out that the education system of the Victorian era was one of the most effective mechanisms when it comes to guiding people and shaping their thoughts according to the rules and norms of the industrial and capitalistic power under which there was no place for humanity. Both Hard Times and Great Expectations offer a glimpse into the Victorian education system which turns out to be a well-constructed structure for dehumanization of students. Relying upon theories such as Max Weber's rationalization, Marxism, and Louis Althusser's Ideology and Ideological State Apparatuses, this research examines and blends the characters from Hard Times such as Gradgrind, both his children and his students Louisa and Tom with the character of Pip from Great Expectations in order to prove that their educational journey is just a ladder towards dehumanization. Referring to various articles, books, historical events and Charles Dicken's life itself, this research argues that no matter the life circumstances nor the class status, every student is exploited by the education system that has for the aim to produce only submissive individuals as they end up deprived of humanity for the benefits of the ruling hegemony.