Understanding the influence of undercooling and atomic ordering on the emerging properties of marginal metallic glasses
Aşırı soğutma ve atomik düzenlerin marjinal metalik camlarda ortaya çıkan özellikler üzerindeki etkilerini anlamak
- Tez No: 826516
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS EREN KALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Marjinal metalik camlar, malzeme bilimi ve katı hal fiziği alanlarında yeni ve heyecan verici bir araştırma konusudur. İlk oluşumları ve ortaya çıkan özelliklerinin arkasındaki fiziksel yasalar ve termodinamik, yıllardır bilim insanlarının ilgisini çekmektedir. Bu çalışma, temel olarak amorf, sıvı ve devitrifiye amorf/kristal fazların atomik düzenlerine odaklanmıştır. Orta menzilli düzen ve aşırı soğutmanın farklı atomik yapılar üzerindeki etkisi detaylı olarak araştırılmıştır. Bu alaşımlarıdaki fiziksel ve kimyasal özellikler ileri karakterizasyon yöntemleriyle incelenmiştir. Bu etkileri araştırmak için model sistem olarak Al-NTE alaşımları seçilmiştir. Al bazlı marjinal metalik cam oluşturucularında ortaya çıkan özelliklere ilişkin yapısal ve kimyasal gerekçeler yoğun bir şekilde tartışılmıştır. Devitrifikasyon sırasındaki kristalleşme kinetiği termal analizlerle incelenmiştir. Al-NTE alaşımlarında mekanik özelliklerin artışı nanomekanik ve analitik elektron mikroskopi karakterizasyonlarıyla araştırılmıştır. Bu çalışmanın sonunda, atomik düzen ve fiziksel özellikler arasındaki ilişki aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Marginal metallic glasses are a new and exciting field of study under materials science and solid-state physics. The physical laws and thermodynamics behind their first formation and emerging properties have attracted scientists for years. This study mainly focuses on the atomic ordering of the amorphous, liquid, and devitrified amorphous/crystalline phases. The influence of medium-range order and undercooling on different atomic configurations were investigated in detail. The physical and chemical properties of these alloys were investigated by advanced characterization methods. The model system to investigate these effects was chosen as Al-RE alloys. Structural and chemical reasonings for the emerging properties of Al-based marginal metallic glass formers were intensely discussed. Crystallization kinetics during devitrification was examined by thermal analyses. The mechanical property enhancement of Al-RE alloys was investigated by nanomechanical and analytical electron microscopy characterizations. At the end of this study, the correlation between atomic ordering and physical properties has been tried to be enlightened.