Neural network training method for classifications of diabetic retinopathy image data on matlab
  1. Tez No: 826527
  2. Yazar: AHMED AFEEF AMEEN SALIH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
DR fundus resimlerinde sert eksudaları tanımlayabilen bir yöntem geliştirmek için bu araştırmada derin öğrenme kullanıldı. Diyabetik retinopatisi olan hastaların sert eksudalar ile diğer hastalık semptomlarını ayırt edebilmeleri gerekir. Bu yenilikçi teknik, sert eksüdaları zamanın %99,7'sinde doğru bir şekilde tanımlar. Gelecekte tespit, yumuşak eksüdalara ek olarak kan akışını ve mikroanevrizmaları da içerecektir. Buna ek olarak, bölümlere ayrılmış resimlerden yararlanarak DR'yi ölçmemiz gerekiyor. Model kesinliğini artıran iki yaklaşım vardır. Ardından, resim yamasının boyutlarını değiştirin. Yapabileceğimiz bir sonraki şey, resim yamalarının tahminin doğruluğundaki rolünü araştırmak. Her satır ve sütundaki ilk ve son 16 öngörülemeyen piksel üzerinde bir analiz gerçekleştiren ikinci teknikte evrişimli sinir ağları kullanılır.
Özet (Çeviri)
Deep learning was used in this research to develop a method that could identify hard exudates in DR fundus pictures. Patients with diabetic retinopathy need to be able to differentiate between hard exudates and other symptoms of sickness. This innovative technique accurately identifies hard exudates 99.7% of the time. In the future, detection will also include blood flow and microaneurysms in addition to soft exudates. In addition to this, we need to quantify DR by utilizing segmented pictures. There are two approaches that improve model precision. Then, change the dimensions of the picture patch. The next thing that we could do is investigate the role that picture patches have in the accuracy of the forecast. Convolutional neural networks are utilized in the second technique, which performs an analysis on the first and last 16 unpredicted pixels in each row and column.