Node localization in WSN based on range measurement and reference locations
- Tez No: 826528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, n-boyutlu statik algılayıcı ağ düğümü lokalizasyonu ile ilgili zorlukları ele almak için merkezi olmayan bir yöntem sunar. n+1 düğümün yerinde sabitlendiği, ancak geri kalan düğümlerin diğer düğümlerle herhangi bir bağlantısı olmaksızın tamamen serbest yüzen olduğu bir ağ düşünün. Menzil ölçümlerinden elde edilen çift merkezli koordinatların uygulanmasıyla, dışbükey olmayan düğüm lokalizasyonu problemi gürültüsüz durumda geleneksel bir lineer denklem sistemine indirgenebilir. Bu, barisentrik koordinatların kullanılmasıyla gerçekleştirilir. Menzil ölçümlerine bağımsız sıfır ortalama Gauss gürültüsü eklendiğinde, tüm çift merkezli koordinatlar, bilinen bir standart dağılım olmadan bağımlı rastgele değişkenler haline gelir ve bu rastgele değişkenlerin dağılımları birbiriyle aynı olmayabilir. Yalnızca gürültülü aralık yerelleştirme sorununu çözmek için, çevrimiçi optimizasyon tekniklerine ve dağıtılmış bir çevrimiçi gradyan iniş algoritmasına dayalı bir yöntem sağlıyoruz.
Özet (Çeviri)
This research presents a decentralized method for addressing the difficulties associated with the n-dimensional static sensor network node localization. Consider a network in which n+1 nodes are anchored in place, but the remaining nodes are fully free-floating without any connections to other nodes. By applying barycentric coordinates obtained from range measurements, the non-convex node localization problem may be reduced in the noiseless situation into a conventional linear system of equations. This is accomplished by the use of barycentric coordinates. When independent zero mean Gaussian noise is introduced to range measurements, all barycentric coordinates become dependent random variables without a known standard distribution, and the distributions of these random variables may not be identical to one another. To solve the problem of noisy range-only localization, we provide a method that is based on online optimization techniques and a distributed online gradient descent algorithm.